Bakan'dan Deprem Riski ile İlgili Çarpıcı Açıklama

İçinde bulunduğumuz konum itibariyle özellikle Marmara Bölgesinden fay hatları bölgedeki insanlara korku yaşatmaya devam ediyor.
Bakan'dan Deprem Riski ile İlgili Çarpıcı Açıklama

İçinde bulunduğumuz konum itibariyle özellikle Marmara Bölgesinden fay hatları bölgedeki insanlara korku yaşatmaya devam ediyor. Son büyük depremin üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmesine rağmen kentsel dönüşümün henüz tamamlanmamış olmasından dolayı herhangi bir deprem de büyük can ve mal kayıpları ile karşılaşılacağı düşünülmektedir.

İstanbul'daki hızlı kentsel dönüşüm Türkiye'nin deprem korkusunu tekrar gün yüzüne çıkardı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,''Allah korusun büyük bir deprem olduğunda biz güven içinde oturabilecek bir durumda değiliz. Hükümetin bir bakanı olarak tedirginlik yaşıyorum." şeklinde yaptığı açıklama da da hükümetin de bu konuda tedirginlik yaşadığı gözler önüne seriliyor.

17 Ağustos 1999 gecesi 7.6 şiddetindeki depremle 42 saniye duran zaman üzerinden geçen sürede herhangi bir ders çıkarılmadığı kendisini Van depremi ile gösterdi. Bu depremlerde binaların dayanıksızlığı,arazilerin bina yapımına olan uygunsuzluğu gibi bir çok soruna bir de ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik konum eklenince depremleri yaşamamız kaçınılmaz hale gelmektedir. İçinde bulunduğumuz konum itibariyle özellikle Marmara Bölgesinden fay hatları bölgedeki insanlara korku yaşatmaya devam ediyor.

Son büyük depremin üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmesine rağmen kentsel dönüşümün henüz tamamlanmamış olmasından dolayı herhangi bir deprem de büyük can ve mal kayıpları ile karşılaşılacağı düşünülmektedir. Bu konuda İstanbul'daki belediye başkanlarını uyarmaya çalıştığını ifade eden Özhaseki, bu konuda hazırlanan yasa taslaklarını yakında Meclis'e getirerek, yasalaştıracaklarını bildirdi.

Özhaseki, "Hızla kentsel dönüşüme girmek, sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz." dedi.Bu sürecin bir an önce bitirilmesi gerektiğinden bahseden Özhaseki, aksi takdirde istenmeyen sebeplere yol açacağı konusundaki tedirginliğini söyledi. Aynı zaman da dönüşümün bir an önce bitirilme çabası ve ortaya çıkan binalar halk üzerinde hızlı yapıldı, dayanıksız şüphesi uyandırmaktadır.

Bakan'dan Deprem Riski ile İlgili Çarpıcı Açıklama

Yapmaya çalıştıklarını "acemi bir terzinin paramparça ettiği bir kumaşı yeniden biraraya getirip, birisinin üstüne elbise giydirebilmek için çaba" olarak anlatan Özhaseki, bunun özellikle rantın çok yüksek olduğu, menfaatlerin çekiştiği bir noktada dağları delmek kadar zor olduğunu söyledi.İstenmeyen sonuçlarla birlikte rant sağlayan kişilerin de tespit edilmesinin uygun olacağı dile getirildi.Hükümet bir çok ilimizde kentsel dönüşümleri herhangi bir rant sağlatmadan ve kaliteli bir şekilde yaptığı konusunda güvence vermeye çalışıyor.

Deprem Güvenliği ve Yapı Uzmanı Prof. Dr. Uğur Kaynak, Marmara’da deprem uyarısı yaparak, bölgenin 10 katil fay ile sarılmış halde olduğunu söyledi.Geçtiğimiz yaz Ege bölgesini abluka altına alan şiddetli depremler de uzmanları doğrulamakta haklı göstermektedir.