Bayram Tatilinde Sapanca Nüfusu 3 Kat Artıyor

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkması ile bayram tatilini değerlendirmek isteyenler, Sapancayı tercih ediyor.
Bayram Tatilinde Sapanca Nüfusu 3 Kat Artıyor

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkması ile bayram tatilini değerlendirmek isteyenler, Sapancayı tercih ediyor.

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkması ile tatili değerlendirmek isteyen vatandaşlar yakın yerleri tercih ediyor.

İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Bursa gibi büyük şehirlere yakınlığı ve eşsiz doğasıyla turistlerin tercih ettiği bölge olan Sakarya'nın Sapanca ilçesi, Kurban Bayramı tatilinde de yoğun ilgi gördü.

Nüfusu 3 Katına Çıkıyor

İnsanı yeşile doyuran doğası, gölü, mesire alanları ve alabalık tesisleriyle turistlerden yoğun ilgi görüyor. Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılmasıyla en çok tercih edilen turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Yabancı turistlerin ilgisini çeken Sapanca, özellikle Arapların ilgi odağı oluyor. Yerli turistlerin yanı sıra, yabancı turistlerinde tercih ettiği bölge olan Sapanca'nın nüfusu tatil dönemlerinde üç katına çıkıyor.

Bölge Bayramda Yüzde 100 Dolu

Sapanca Kaymakamı Ali Ada yaptığı açıklamada, bölgenin göz bebeğinin Sapanca olduğunu belirtti.

Sapanca'nın halk tarafından 'kentin misafir odası' olarak adlandırıldığını belirtti. İlçe nüfusunun 41 bin olduğunu belirten Ali Ada, yaz sezonunda nüfusun 120 bine kadar çıktığını vurguladı. Edindiği bilgilere göre, Kurban Bayramı tatilinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını belirtti.

Ev Pansiyonculuğunun Gelişmesi Gerekiyor

Sapanca Kaymakamı Ali Ada ,ilçede 25 otel ve 65 pansiyonun bulunduğunu, yaklaşık 3 bin yatak kapasitesi olduğunu belirterek, bunların yeterli olmadığını, özellikle kongre turizminin geliştirilmesi için 5 yıldızlı ve üzerinde turizm belgeli işletmelere ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Ali Ada, yeterli sayıda otel ve pansiyon bulunmadığını dile getirerek; “Bunları göz önünde bulundurarak Sapanca Belediyesi iş birliğiyle proje uyguladık. Turizmin olmazsa olmazı güvenliktir. 'Güvenli Sapanca' olarak adlandırdığımız projemizde öncelikle umuma açık yerlerin denetimlerini yaparak, sezondan önce eksiklikleri göz önüne sermek için 'El birliğiyle bunları nasıl tamamlarız, müşteriye daha kaliteli nasıl hizmet sunabiliriz' şeklinde çalışmamız oldu. Güvenli, huzurlu ve talep edilen Sapanca istiyoruz. İnşallah önümüzdeki sezonda çok daha iyi kapasiteyle misafirlerimize hizmet sunmayı amaçlıyoruz" açıklamasını yaptı.

Sapanca Bayrama Hazır

Sapanca’nın her geçen gün geliştiğini vurgulayan Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, bayrama hazır olduklarını ifade etti. İlçede yoğunluk yaşandığını, bayramın huzurlu geçirilmesi için kolluk kuvvetleri iş birliğiyle gereken tüm tedbirleri aldıklarını bildiren Ayın Yılmazer; “Buraya gelen ziyaretçiler otelde konforlu şekilde konaklayabiliyor. Doğada kahvaltı yapabiliyor. Burada alternatif fırsatlar var. Kilometrelerce yürüyüş yolunu hayata geçirdik.

Belirlenen alanlarda spor aktiviteleri yapabiliyorsunuz. ATV'lerle hem safari yapabilir hem de yarışlara katılabilirsiniz. Ayrıca dağ yürüyüşü yapabiliyorsunuz. Aquaparklarda yüzüp vakit geçirebiliyorsunuz. Dolayısıyla sadece yeşiliyle değil su cennetiyle de Sapanca ön planda. Gölümüzle, yeşil ormanlarımızla insanlara hizmet sunmaktan mutlu oluyoruz ve gurur duyuyoruz."