Bilim Kurulu Üyesi Dile Getirdi! Okullar Açılmadan Çocuklara Aşı Zorunluluğu Mu Gelecek?

Okulların yüz yüze eğitime açılıp açılmayacağı tartışmaları devam ederken Bilim Kurulu Üyesinden, çocukların da aşılandığı yeni uygulama önerisi geldi. Peki çocuklara aşı zorunluluğu gelecek mi?
Bilim Kurulu Üyesi Dile Getirdi! Okullar Açılmadan Çocuklara Aşı Zorunluluğu Mu Gelecek?

Koronavirüs salgınında en merak edilen başlıklar arasında eğitim geliyor. Dünya genelinde salgın nedeniyle okulların en uzun kapalı ikinci ülke konumunda olan Türkiye'de, eğitim başlaması isteniyor.

Özellikle bir buçuk yıllık kaybın ardından Eylül döneminde okulların yüz yüze eğitime başlaması hedefleniyor. Ancak günlük vaka sayılarının yüksek olması ve dördüncü dalga endişeleri yüz yüze eğitimin önündeki en önemli engel olarak görüşüyor.

ÇOCUKLARA AŞI YAPALIM ÖNERİSİ

Salgınla mücadele kapsamında aşılama çalışmaları da eğitim dönemi öncesi devam ediyor. Tam da bu süreçte Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz aşı konusunda yeni bir öneride bulundu. Okullar açılmadan uygulamaya girmesi tavsiye edilen öneride çocukların da aşılanması gerektiğini söyldi. Aşıların çocuklar için faydalı ifadelerini kullanan Yavuz aşıyı tavsiye ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Sabah'ta yer alan aşı açıklamasında "Elimizdeki aşıların çocuklarda da etkin ve güvenli olduğu gösterildi. Çocuklarda da hastalığı önlemenin, hastalığı geçirmekten çok daha iyi olduğunu, çocuklar aşılandığında hastaneye yatma oranının düştüğünü biliyoruz. Bazı çocuklarda ölüm de görülebiliyor ve aşıyla bunları da azaltabiliriz. Yani aşılar şu an çocuklarda da faydalı. O nedenle aşı olmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında ise bir de uyarıda bulunan Prof. Dr. Yavuz salgında vaka sayıları düşmezse okulların açılması mümkün olmayacak dedi. Endişeli olan aileler için de aşıların güvenli olduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi "12 yaş üstü için şu anda elimizdeki aşılar oldukça etkili ve güvenli, o nedenle aileler tereddüt etmesinler" açıklamasında bulundu.