Bu İddia Doğruysa Yer Yerinden Oynar! Sadece 10 Haftalık Buğday Stoku Kaldı!

Bu İddia Doğruysa Yer Yerinden Oynar! Sadece 10 Haftalık Buğday Stoku Kaldı!
Küresel gıda krizi ile ilgili yapılan açıklama gündemde tartışma yarattı. Tarım analiz firması Gro Intelligence dünyanın sadece 10 haftalık buğday stokunun kaldığını açıkladı!

Küresel gıda krizine ilişkin Gro Intelligence tarafından yapılan yeni bir açıklama dikkat çekti. Türkiye’de de son dönemde birçok üründe olduğu gibi buğday fiyatlarında yaşanan artış un ve ekmek zamlarında kendini göstermeye devam ediyor. Gro Intelligence CEO’su Sara Menker tarafından yapılan açıklamada, dünyanın sadece 10 haftalık tüketime yetecek kadar buğday stokunun kaldığını söyledi.

Dünyanın 10 Haftalık Buğday Stoku Kaldı!

Tarım analiz firması Gro Intelligence verilerine göre dünya tüketimine 10 hafta yetecek seviyede buğday kaldığı açıklandı. Daha önceki paylaşımlarında da yaklaşan gıda krizi ile ilgili birçok uyarıda bulunan Gro Intelligence, söz konusu rakamın 2008 yılında yaşanan finansal krizden bu yana en düşük seviye olduğu ifade ediliyor. Söz konusu seviyenin tahmin edilenden çok daha kötü olduğu değerlendirmesi yapıldı.

BM Güvenlik Konseyi’nde Açıkladı!

Bu İddia Doğruysa Yer Yerinden Oynar! Sadece 10 Haftalık Buğday Stoku Kaldı!

Gro Intelligence CEO’su Sara Manker, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kapsamında gıda güvenliği üzerine yapılan bir toplantıda yaklaşan gıda krizine yönelik çok önemli detayları paylaştı. Devletlerin küresel buğday stoklarının yıllık tüketiminde yüzde 33’üne den geldiğini ifade eden Manker, bu oranın aslında yüzde 20’ye yakın olduğunu söyledi.

Artan ekin fiyatlarının milyonlarca kişiyi riske atacağını ifade eden Sara Manker, kuraklık ve yükselen gübre fiyatlarının da önümüzdeki dönemde tahıl tedarikini tehdit etmeye devam edeceğini vurguladı.

TMO Buğday Fiyatı Ne Kadar?

Küresel düzeyde buğday stoklarının azaldığının açıklanmasının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ekmeklik buğday fiyatları da Türkiye’de araştırılmaya başladı. Son dönemde ciddi bir artış yaşanan buğday fiyatlarında yeni oranlar dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl ekmeklik buğday için alım fiyatını kg başına 2,25 TL olarak açıklayan TMO’nun yeni fiyatları merak ediliyor. Adana Çiftçiler Birliği ise yapılan hesaplama sonrasında buğdayda 2022 yılı için fiyat beklentisini, üreticinin desteklenmesinden hariç olarak 5,75 TL olarak belirledi. Güncel buğday fiyatlarında Türkiye’de de artış bekleniyor.