Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Joe Biden Görüşmesi Hakkında Bloomberg'den Şok İddia!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Joe Biden Görüşmesi Hakkında Bloomberg'den Şok İddia!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılan telefon görüşmesine ilişkin olarak Bloomberg tarafından şok bir iddia ortaya atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu telefon görüşmesi ABD Başkanı Joe Biden'ın başkan seçildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kurduğu ilk temas oldu. Hem Beyaz Saray hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı gerçekleşen telefon görüşmesi hakkında açıklama yaptılar. Her iki açıklamada da ABD – Türkiye ilişkilerinin genişletilmesine vurgu yapılarak liderlerin NATO Zirvesi'nde görüşmek için anlaştıkları ifade edildi.

BLOOMBERG'DEN ŞOK İDDİA!

ABD – Türkiye ilişkileri açısında oldukça olumlu anlamlar ifade eden bu görüşmeye dair Uluslararası kamuoyunda pozitif bir yansıma meydana gelirken Bloomberg şok bir iddiada bulundu. Bloomberg tarafından son dakika olarak geçilen bu iddiada ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine dair detaylar paylaşıldı.

Gerçekleşen görüşmeye ilişkim Bloomberg'in iddiasına göre Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 1915 olaylarını soykırım olarak tanıma niyetinde olduğunu ifade etti. Büyük bir şok etkisi yaratan bu iddia Uluslararası kamuoyunda da ses getirdi. Hem Beyaz Saray'dan hem de Cumhurbaşkanlığından bu konuya ilişkin şu ana kadar resmi bir yanıt verilmedi.

ABD'de her yıl gündeme gelen 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasına dair bir çalışma olduğu biliniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözci Vekili Jalina Porter konuya dair bir açıklamada bulunarak Washington'un yarın bu mesele hakkında verdiği kararı duyuracağını belirtmişti.

BİDEN SEÇİM PROPOGANDASINDA SÖZ VERMİŞTİ!

ABD Başkanı joe Bıden başkan adayı olduğu dönemde seçim propogandası yaptığı sırada 1915 olaylarına ilişkin olarak soykırım tanımlamasını yapmış ve başkan seçilmesi halinde bu konuda Kongre tasarısına destek vereceği açıklamasında bulunmuştu.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD Dışişleri Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye'de çeşitli üst düzey yetkililer ABD'li mevkidaşlarıyla farklı görüşmelerde bulundu.

ABD'nin 1915 olaylarını soykırım olarak tanıması halinde Türkiye – ABD ilişkileri oldukça zarar görecek. Ancak Türkiye'nin yoğun girişimlerinin nasıl sonuç vereceği merakla beklenmeye başlandı.