Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstifa İddialarına Sert Yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasına yönelik sorularına cevap verdi. Sert sözlerle iddiayı reddeden Erdoğan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstifa İddialarına Sert Yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasına yönelik sorularına cevap verdi. Sert sözlerle iddiayı reddeden Erdoğan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Son günlerde gündeme bomba gibi düşen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa edeceğine dair en çarpıcı açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. İddialara yanıt veren Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda da bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı’nın istifasına yönelik söylentiler ile ilgili açıklama yaptı ve “Bu söylenenler veya belki ifadem biraz ağır olacak ama ahlaksız troller vasıtasıyla yapılanlar bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir. İçişleri Bakanımızın konuşmasında belli bir yerinde duygusallık olabilir ama ben de kendisiyle dün akşam görüştüm. İstifası asla söz konusu değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstifa İddialarına Sert Yanıt

İstifa İddialarına Son Nokta


Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasına yönelik sorularına cevap verdi. Sert sözlerle iddiayı reddeden Erdoğan,

“Bu söylenenler veya belki ifadem biraz ağır olacak ama ahlaksız troller vasıtasıyla yapılanlar bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir.

İçişleri Bakanımızın konuşmasında belli bir yerinde duygusallık olabilir ama ben de kendisiyle dün akşam görüştüm böyle bu trollerin yaptığı açıklamalardaki bu tür kabine vesaire filan hiçbir şey söz konusu değil. İstifası asla söz konusu değil.

Bu trol ahlaksızlıkları ülkemizin kendi içindeki birliğini, beraberliğini bozmaya yönelik adımlardır. Türkiye'yi troller idare etmeyecek.” Açıklamaları ile konuya son noktayı koydu.

Bakan Soylu Ne Demişti?


Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu memleketi olan Trabzon’a gelmiş ve AK Partili gençlerle konuşmuştu. Soylu konuşmasında, "Eğer, sıkıntıda olduğunuz görülüyorsa geri çekilmekten hiçbir zaman vazgeçmeyin. Geri çekilmek de bir erdemdir. Geri adım atmak da bir erdemdir. Recep Tayyip Erdoğan'ın bir neferiyim. Hangi görevde olursam olayım Recep Tayyip Erdoğan'ın neferi olarak hayatıma devam edeceğim. Hakkınızı helal etmenizi diliyorum" demişti.

Soylu istifa iddialarını güçlendiren sözlerine şöyle devam etmişti.

"En önemli görev Trabzon milletvekilliğidir. En çok özlediğim kızım ve oğlumdur. Allah inşallah çok yakın bir zaman içerisinde onlarla daha çok sık birlik ve beraber olmak nasip eder"

BM Kararı İle İlgili Açıklama


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'de ateşkes kararı alınmasına hükmetti. Bu konu Erdoğan'a da soruldu. Erdoğan Doğu Guta'da rejim güçlerinin saldırılarına son güne kadar devam etmesine yönelik cevabı şöyle oldu:

"Bu konuyla alakalı olarak da BM Güvenlik Konseyi'nin 2401 sayılı kararı, ki bu Suriye'deki Doğu Guta'yı kapsayan ateşkesle alakalı süreç, buradan karar çıktı. Çıkmasına rağmen iki gündür orada bu ateşkes uygulanmıyor. Süreç acımasız şekilde devam ediyor. Malum burayla ilgili biz aylar öncesinden başta sayın Putin olmak üzere sayın Ruhani'ye, 'Çocuk, kadın yaşlı, bu insanları lütfen bize verin, biz bunların tedavilerini ülkemizde yapalım.' dememize rağmen, bunlar bize verilmedi ve rejime bunlar teslim edildiler. Tabii rejimde de bunların akıbeti meçhul. Şu anda durum yine aynı şekilde seyrediyor.

Bugün sayın Macron ile yaptığım görüşmede bu konuyu etraflıca inceledik. Macron'un da bu konudaki hassasiyetini çok açık, net biçimde gördüm. Kendilerinin de aynı şekilde buradan rahatsızlığını bizzat kendi ifadeleriyle anlamış bulunuyorum. Bizler de bunu yine hem BM Güvenlik Konseyi'ndeki ülkelerle, BM'de ayrıca takip etmek suretiyle Doğu Guta'daki bu zulmün bir an önce son bulması yolunda takipçisi olacağız. Ağırlıklı olarak da sayın Putin ile bu konudaki görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Aynı şekilde İran ile bu konudaki görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Dışişleri Bakanımla yine muhataplarıyla bu süreci takip edeceğiz."