E-Devlet'ten Bir Dakikada Binlerce TL'lik Borçtan Kurtulun! Son 7 Gün Aklınızdan Çıkmasın

Kamu borçlarının yapılandırılması hususunda süreç doluyor. Ağustos ayının tamamlanması ile yapılandırma ekranı kapanacak. Yapılandırmaları kaçırmamak için e-Devlet'ten başvuru yapılması.
E-Devlet'ten Bir Dakikada Binlerce TL'lik Borçtan Kurtulun! Son 7 Gün Aklınızdan Çıkmasın

Kamu kurumlarına olan borçların yapılandırılması için süreç 31 Ağustos tarihinde sona erecek. Borçların yapılandırma sürecinin tamamlanmadan yapılacak başvurular ise vatandaşlara binlerce TL'lik avantaj sağlayacak.

BORÇLARINI YAPILANDIRACAKLARA BİNLERCE TL'LİK KAZANÇ

Hükümetin ekonomi planlaması ve pandemi destekleri kapsamında uygulamaya koyduğu yapılandırma hakkı büyük ilgi görüyor.

Yapılandırma ile milyonlarca TL'lik borç yeniden düzenlendi. Kamu kurumlarına olan borçlar peşin ödenmesi durumunda yüzde 90'lıuk gecikme faizleri siliniyor. Bunun yanında taksitli ödemek isteyenlere ise uzun vade olanakları sağlanıyor. Borçlarını ödemek isteyen vatandaşlara kurumlar 18 taksit imkanı sunuyor. Ayrıca ödemeler her ay değil 2 ayda bir. Bu kapsamda borçlar 36 ay vadede ödenecekler.

İsteyen vatandaşlar peşin ödeme yaparak faizlerden kurtulurlar isteyen vatandaşlar ise borçlarını taksitle ödeyerek uzun vadeli ödeme imkanlarından yararlanırlar. İdari para cezası bulunanlar için ise borç yapılandırması sonrası yüzde 25 indirim olanağı sağlanacak.

SON BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRMAYIN

7326 sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" hükümlerinden yararlanmak için 31 Ağustos Salı günü bitimine kadar başvuruların yapılması gerekiyor. Ayrıca taksitle yapılacak ödemeler için de ilk taksilerin zamanında ödenmesi gerekiyor. Yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödemelerinin 30 Eylül Perşembe gününe kadar yapılacağı duyuruldu. Aksi durumda yapılandırma hakkı bozulacak.

E-DEVLET'TEN TEK TIKLA YAPILANDIRIN

Vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden borçlarını tek tıkla yapılandırabilecekler. Borç yapılandırmaları için ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesi de kullanılabilir. Doğrudan kurumlara başvuru yapmak isteyenler ise başvurularını vergi dairelerine giderek yapabilirler. Posta yoluyla başvuru yapmakta mümkün ancak postada yaşanabilecek aksi durumlara karşı tedbirli olunmalı.