'Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis Başkanı Oluyor'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için aday olarak gösterildiği ileri sürülüyor.
'Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis Başkanı Oluyor'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için aday olarak gösterildiği ileri sürülüyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, İsmail Kahraman'ın yerine TBMM Başkanı olacağı kaydedildi.

‘Metal Yorgunluğu’

AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından konuşmalarında, toplantılarında sık sık dile getirilen ‘metal yorgunluğu’ tabiri, AKP örgütünde ciddi rahatsızlıklara neden olmuş. AK Parti’de moda deyim olarak yerini aldı.

Yeni Formül

Ankara kulislerinde konuşulan metal yorgunluğu söyleminin AK Parti'nn içten içe karışmasına neden olduğu belirtildi. Rahatsızlığa neden olan bu tabirden sonra partide yeni bir formül bulundu. Daha önce bir şekilde görevden ayrılan ya da görevden alınanlara 'FETÖ'cü veya yolsuzluğa karıştı' gözüyle bakılmaması için bu kişilere iade-i itibar yapılacak.

Bununla birlikte iade-i itibar yapılacak isimlerden biri de görevi bırakan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu oluyor.

Sözcü gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Ahmet Davutoğlu önümüzdeki ay Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın koltuğunu devralacak ve bununla birlikte AK Parti içinde 'görevinden ayrılanlar değersizdir' algısının önüne geçilmiş olacak.

Sözcü gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı'nın haberinde yer alan ifadeler şu şekilde:

"Erdoğan'ın "yolsuzluk yapanları kenara alacağız" dikkat buyurun; ‘yargıya havale edeceğiz' değil, ‘kenara alacağız' cümlesi de bu 'metal yorgunluğu' söylemine eklenince, AKP'nin içi iyiden iyiye karıştı.

Bu söylem, partide bir şekilde görevden ayrılan/alınanların 'FETÖ'cü' ya da 'yolsuzluğa karıştı' söylentileriyle karşı karşıya kalma tehlikesini doğurdu. Ancak Ankara siyasi kulislerine göre, AKP yönetimi partideki bu içten içe büyüyen rahatsızlığı bastırmak için en kesin yolu bulmuş durumda, başbakanlık görevinden, yine 'ansızın' alınan Ahmet Davutoğlu'na, bir şekilde 'iade-i itibar' yapılacak; Böylece de, AKP'de 'görevinden ayrılanlar değersizdir' izlenimi silinecek, 'nöbet değişimi' söylemine geri dönülecek.

Bu amaçla, ekimde yapılacak TBMM başkanlık seçimlerinde, Davutoğlu'nun İsmail Kahraman yerine 'başkan adayı' yapılması gündemde. Elbette son kararı Erdoğan verecek…"