Fahrettin Koca İlk Resmi Açıklama! Aşı Olmayanlara Tedbir, Yasak, Kısıtlama Olacak Mı?

Fahrettin Koca İlk Resmi Açıklama! Aşı Olmayanlara Tedbir, Yasak, Kısıtlama Olacak Mı?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dakika açıklamasında bulunarak aşı olmayanlara kısıtlama gelecek mi? sorusuna yanıt verdi.

Aşı olmayanlara herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin en önemli açıklamalardan birisi geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gerçekleştirmiş olduğu bir röportaj ile merak edilen aşı yaptırımına dair konuştu.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN AŞI YAPTIRIMI AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın, aşı ve sağlık alanına dair Hürriyet Gazetesinden Abdulkadir Selvi'ye bir röportaj verdi. Gerçekleştirilen röportaj kapsamında salgının son boyutu, aşı çalışmalarında son durum ve yeni dönemde olabilecek gelişmelere dair başlıklar ele alındı.

Röportajın ilerleyen bölümlerinde ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca milyonlarca vatandaşın merak ettiği aşı olmayanlara yaptırım konusuna ilişkin kendi görüşlerini açıkladı.

Aşı Olmayanlara Yaptırım Olacak Mı?

Fahrettin Koca kendisine sorulan soruya "Ben ikna ederek aşı tereddüdünün kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Çünkü bu toplum yüzde 98 oranında kızamık ve benzeri aşıları çocuklarına yaptırabildi. Yani aslında aşıya direncimiz yok. Tereddüdümüz var. Bunu da vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim." yanıtını verdi.

AŞI OLMAYANLARDAN PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Bakan Koca aşı olmayanlara yönelik uygulanacak tedbirlere dair konuşmasında ise önemli bir açıklamada bulundu. Yan yana oturulacak alanlarda aşı yaptırmayanların PCR testi yaptırmak zorunda kalacaklarını söyledi. Konuya ilişkin bir de örnek veren Bakan Koca sinema, tiyatro, şehirlerarası otobüs yolculuğu, uaçk yolcuğu gibi durumlarda aşı olmayanların PCR testi ile giriş yapacaklarını söyledi.