İlk e-YÖKDİL 5 Bin Adayın Katılımıyla ÖSYM Tarafından Yapılacak

İlk e-YÖKDİL 5 Bin Adayın Katılımıyla ÖSYM Tarafından Yapılacak
2019 yılından beri basılı ortamla yapılan YÖKDİL, bugün ilk kez elektronik ortamda yapılacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'den konuya ilişkin açıklama geldi.

ÖSYM tarafından bugün düzenlenecek olan ilk e-YÖKDİL sınavına yaklaşık 5 bin kişi girecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İngilizce dilinde yapılacak olan sınavın Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler alanlarında; İstanbul, İzmir ve Adana'da bulunan e-sınav merkezlerinde yapılacağını duyurdu.

Lisansüstü eğitim ve akademik yükseltmelerde kullanılacak olan ve 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü ilk kez elektronik ortamda gerçekleştirilecek olan Elektronik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'na (e-YÖKDİL), 4 bin 818 adayın katılacağı açıklandı. 2019 yılından bugüne kadar ÖSYM tarafından basılı olarak gerçekleştirilecek sınav ilk kez elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

İlk e-YÖKDİL 5 Bin Adayın Katılımıyla ÖSYM Tarafından Yapılacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, ilk kez yapılacak olan e-YÖKDİL sınavına ilişkin: "ÖSYM olarak adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için sınav merkezi sayısını artırıyoruz, bu yıla kadar 41 ilde 47 sınav merkezinde uygulanan YÖKDİL'i bu yıl 81 ilde 89 sınav merkezinde uygulamaya başladık. 2022 e-YÖKDİL, İngilizce dilinde fen bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana'daki e-sınav merkezlerimizde yapacağız. İlk kez elektronik ortamda uygulayacağımız e-YÖKDİL'e 4 bin 818 aday katılacak." açıklamasında bulundu.

ÖSYM 14 ELEKTRONİK SINAV YAPIYOR

ÖSYM sınav takvimine göre 13 elektronik yabancı dil sınavı e-YDS ve e-YÖKDİL de dahil olmak üzere elektronik ortamda yapılan toplam 14 sınav bulunuyor. ÖSYM Başkanı Aygün, elektronik sınav sayısını ve çeşitliliğini artırmanın başlıca hedeflerinden olduğunu söyledi.

Emlak365.com