İstanbul Esenler 74 Bin Konut ile Dönüşüme Başlıyor

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler'in kentsel dönüşüm projesi ile yenileneceğini açıkladı.
İstanbul Esenler 74 Bin Konut ile Dönüşüme Başlıyor

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler'in kentsel dönüşüm projesi ile yenileneceğini açıkladı.

İstanbul'un en yoğun ilçelerinden biri olan Esenler, kentsel dönüşüm projesi ile yenileniyor. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, yaşanması beklenilen Marmara depremine karşı yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını paylaştı.

M. Tevfik Göksu, dünyanın en güvenli ve akıllı şehrini inşa edeceklerini belirterek, önceliğin Esenler'i depreme hazırlamak olduğunu belirtti.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Metris Kışlası'nda yapılan 236 dönümlük 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda basın mensuplarıyla bir araya gelerek kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Esenler’de 26 Bin Konut Yenilendi

İstanbul'un en kalabalık ilçesi olan Esenler'de kilometre başına 70 bin kişi düşüyor.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, titizlikle yapılan çalışmalar sonucunda problemli 100 konuttan 26 bininin yenilendiğini belirtti. Geriye kalan 74 bin konutun yenilenmesi içinde çalışmalar yapıldığını ve takvimin belirlendiğini vurgulayarak; “Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgileriyle bize rezerv alan olarak devredilen askeri alanla ilgili planlarımızı bitirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza takdim ettik ve bu hafta resmi süreçleri başlatıyoruz. 74 bin konutun 40-45 binini bu alana transfer ediyoruz.

Bu konutların bulunduğu alanları yapılaşmaya açmıyoruz. Bu alanları park, okul, şehir meydanı gibi şehir donatısı için kullanıyoruz. Geri kalan 34 bin konutu ise yerinde dönüşüm ile yeniliyoruz. Bu dönüşüm projesini 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamayı planlıyoruz" açıklamasını yaptı.

2 milyon 680 Bin Metrekare Büyüklüğünde Park Yapılacak

Askeri alanda 1,6 milyon metrekare alana yapılaşma olacağını belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 15 Temmuz Şehitler Parkı gibi 11 park yapıldığını belirtti.

Parkların toplam alanı 3,3 milyon metrekare olacağını ve bunlardan birinin 2 milyon 680 bin metrekare büyüklüğünde olacağını belirten M. Tevfik Göksu, bu parkın kentsel dönüşüm ile inşa edilen dünyanın en büyük parkı olacağını ve bu parkı inşa ederken 20 bin konutun da yenileneceğini açıkladı.

En Güvenli ve En Akıllı Şehri

Esenler'de kurulacak yeni şehir için kişi başına 10 metrekarenin üzerinde yeşil alan düşeceğini belirten M.Tevfik Göksu, yaklaşık olarak 6 kat büyüklüğünde olacağını ve dünyanın en güvenli ve en akıllı şehri olacağını açıklayarak; " Altyapısı dünyanın en yüksek teknolojisiyle yapılıyor. İçerisinde komşuluğu, mahalle kültürünü yansıtan mimari kültürümüze uygun bir şehir kuruyoruz. İnanıyoruz ki ve iddia ediyoruz ki; bu şehir bittiğinde dünyadan insanlar bu şehri görmek için gelecekler" dedi.

Dünyanın en büyük müzesinin ve kültür vadisinin de Esenler'de yapılacağını belirten M.Tevfik Göksu, müzenin ve kültür vadisinin lokasyonun belli olduğunu ve dünyanın ciddi anlamda turist çeken bir şehir hedeflendiğini açıkladı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, sözlerini; "çocuklarınıza tabut değil konut bırakın" diyerek bitirdi.