İstanbul'da En Ucuz / Uygun Ev Nerede?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış rakamları verilerine göre Türkiye'de konut satış istatistikleri düşmeye devam ediyor.
İstanbul'da En Ucuz / Uygun Ev Nerede?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış rakamları verilerine göre Türkiye'de konut satış istatistikleri düşmeye devam ediyor. Yaşanan düşüşe rağmen yine Türkiye'de en fazla konut satılan il olma başarısını gösteren İstanbul'un nüfusu 17 milyona yaklaşırken bu da konut ihtiyacının giderek artması anlamına geliyor.

Yaşanan bu artış yeni üretilen konut projeleri ile giderilirken gelişmekte olan bölgelerde hala uygun fiyatlı konut satışı yapılıyor. Yine TOKİ İstanbul projeleri ve KİPTAŞ konut projeleri ile de ucuz konut üretimine devam ediliyor. Peki, İstanbul'da en ucuz / uygun ev nerede?

Ucuz Ev Satın Almak İsteyenlerin Cenneti "Silivri"

İstanbul'da ucuz ev satın almak isteyen kişilerin ilk tercih ettikleri ilçelerden biride Silivri olarak öne çıkıyor. Merkeze uzak bir konumda yer almasına rağmen hızla gelişen Silivri'de ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 407 lira civarında yer alıyor. Yani ilçede 100 metrekare büyüklüğe sahip olan bir evi satın almak isteyen kişilerin 240 bin lira civarında bir bütçe ayırmaları gerekiyor.

İstanbul'da Konut Fiyatları Neden Yüksek?

İstanbul'da şu anda konut fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının en önemli nedeni yüksek olan arsa fiyatları olarak öne çıkmaktadır. Yükselen arsa maliyetleri daha projenin başında konut fiyatlarının yükselmesine neden olmakta bu da İstanbulluların ucuz konut sahibi olmalarını ne yazık ki oldukça zorlaştırmaktadır.

Buna ek olarak İstanbul'un mega projeleri, yeni metro hatları ve tramvay projeleri gibi büyük projelerde gerçekleştirildikleri bölgelerdeki konut fiyatlarını etkilemekte ve sıfır konutlarda olduğu kadar ikinci el konut fiyatları içinde fiyatların katlanarak artmasına neden olmaktadır. İstanbul her geçen gün gelişirken yaşanan bu gelişme konut maliyetlerine artı olarak yükseldiği için İstanbul'da ucuz konut bulmayı da zorlaştırmaktadır. Kaynak: emlak365.com