İznik Yeşil Cami'nin Etrafındaki Alana Kentsel Tasarım Projesi

Bursa Büyükşehir tarafından 650 yıllık tarihi İznik Yeşil Cami'nin etrafındaki alana yeni kentsel tasarım projesi için çalışmalara başlandı.
İznik Yeşil Cami'nin Etrafındaki Alana Kentsel Tasarım Projesi

Bursa Büyükşehir tarafından 650 yıllık tarihi İznik Yeşil Cami'nin etrafındaki alana yeni kentsel tasarım projesi için çalışmalara başlandı.

Bursa Büyükşehir tarafından restorasyonu tamamlanan 650 yıllık tarihi İznik Yeşil Cami'nin etrafındaki 18 bin metrekarelik alana yeni kentsel tasarım projesi için geri sayım başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen İznik Yeşil Cami'nin önündeki 18 bin metrekarelik alana ayrıcalıklı kentsel tasarı projesiyle birlikte tarihi konseptine uygun duruma getiriliyor.

Bursa, UNESCO Dünya Mirası Listesine tarihi ve kültürel mirasa yaptığı yatırımlarla girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de İznik için bu alanda çalışmalar başlattı.

İznik’in Dünya Mirası Listesi’ne girmesi amacıyla surların ayağa kaldırılmasından Roma Tiyatrosuna, çini fırınlarından Osmanlı eserlerine kadar tüm tarihi eserleri ayağa kaldırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, restorasyonu tamamlanan İznik Yeşi Cami'nin olduğu bölgeye kentsel tasarı projesi sunuyor.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Yeşil Cami için yapılan restorasyon çalışmalarını inceleyerek, Bursa'nın tarihi ve kültürel birikiminin en büyük şansı olduğunu söyleyen Başkan Altepe, atalara vefa borcunu ödemeye çalıştıklarını dile getirerek; “İznik, Bitinya, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ev sahipliği yapmış ve tüm bu medeniyetlerini izlerini taşıyan önemli bir ilçemiz. Bu eserlerden en önemlisi merkezde bulunan yaklaşık 650 yıllık Yeşil Cami’ydi. Yeşil Cami’nin restorasyonunu tamamlamıştık. Şimdi de Yeşil Cami çevresindeki yaklaşık 18 bin metrekarelik alını yeniden düzenliyoruz. Yaklaşık 6 milyon liraya mal olacak güzel bir kentsel tasarım projesi uygulayacağız. Halkımız için oturma alanları, yeşil alanları, rekreasyon düzenlemeleriyle bu alan hem Yeşil Cami’ye yakışır hale gelecek hem de İznik’e değer katacak” açıklamasını yaptı.

Proje kapsamında İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Yeşil Cami, Nilüfer Hatun Cami ve Şeyh Kudbettin Cami’nin de aynı düzen içerisinde değerlendirildiğini söyleyerek, “Yeşil Cami meydanı yeni yüze kavuşuyor.

Vatandaşlarımızın rahatlıkla oturabileceği kafeterya, alışveriş merkezi ve şadırvanla 18 bin metrekarelik alanda güzel bir çalışma yapılıyor. Yeşil Cami tarihi hüviyetine kavuşmuş oluyor. Biz hayal ediyoruz, Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştiriyor. Destekleri nedeniyle Başkanımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.