Kabil Havaalanı'nı Türkler Yönetecek! Türkiye ile Katar Ortak İşletilmesi İçin Anlaştı!

Afganistan için önemli bir konuma sahip olan Kabil Havaalanı artık Türkiye ve Katar tarafından ortak işletilecek. İki ülke ortak işletme için anlaşma sağladı.
Kabil Havaalanı'nı Türkler Yönetecek! Türkiye ile Katar Ortak İşletilmesi İçin Anlaştı!

Diplomatik kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ve Katar'ın Afganistan'ın başkentinde bulunan Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda anlaşma sağladığı aktarıldı. Edinilen bilgilere göre, son dönemde Katar ve Türkiye arasında havaalanının ortaklaşa işletilmesine ilişkin görüşmeler yapıldığı öğrenildi.

İki Ülke Kabil Havalimanı İçin Masaya Oturdu!

Türk ve Katarlı şirketlerin bir süredir Kabil Havalimanı'nın ortak işletilmesi için görüşme yürüttükleri belirtilirken, anlaşmanın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 7 Aralık 2021 tarihinde Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı için Doha'ya gittiği sırada yapıldığı bilgisi kaydedildi.

7 Aralık'ta yapılan anlaşma sonrasında Türkiye'den teknik bir ekibin Katar tarafıyla koordinasyon sağlamak için Doha'ya geldiği bildirildi.

Doha'daki görüşmelerin sona ermesinin ardından, iki ülkenin yetkililerinden oluşan ortak heyet, bugün başkent Kabile giderek havaalanının işletilmesine ilişkin anlaşmayı Afganistan Geçici Hükümeti yetkilileriyle görüşeceği ve Afganistan'ın konu hakkındaki talep ve beklentilerini öğrenecekleri aktarıldı.

Konu hakkında Türkiye ve Katar'dan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, söz konusu olan Hamid Karzai Havaalanı'nın denize kıyısı olmayan ülkelerden Afganistan için ana hava bağlantısı olması açısından oldukça önemli bi yere sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle havaalanının iki ülke tarafından işletilmesi, Türkiye'ye ekonomik ve diplomatik açıdan büyük avantajlar sağlayacak.