Kadir Gecesi Ne Zaman, Önemi Ne, Hangi İbadetler Yapılmalı?

Kadir Gecesi Ne Zaman, Önemi Ne, Hangi İbadetler Yapılmalı?
27 Nisan 2022 Çarşamba günü Kadir Gecesi olarak İslam alemi tarafından eda edilecek. Kadir gecesi nedir, önemi ne, bu gecede hangi ibadetler yapılmalı?

İslam inançlarına göre Kadir Gecesi, Kuran'ın Allah tarafından Cebrail aracılığı ile Peygamberimize vahyedilmeye başlandığı gecedir. Ramazan ayının son haftasına denk gelir. Bin aydan daha hayırlı gün olarak Kuran'da geçmektedir. Kuran'da Kadir Gecesi, Kadir Suresi'nde geçmektedir. Tam olarak günü bilinmemekle beraber Ramazan ayının 27.gecesi olduğuna inanılır. Ramazan'ın 21,23,25,27 ve 29. Gecelerinden birinde gizlidir. Peygamber Efendimiz bile Kadir Gecesi'nin Ramazan'ın kaçıncı gecesi olduğunu bilmiyordu.

Kadir Gecesi Ne Zaman, Önemi Ne, Hangi İbadetler Yapılmalı?

KADİR GECESİ NEDİR?

Kelime anlamı olarak hüküm, şeref, güç, yücelik anlamlarına gelene kadir, Kuran'ı Kerim'in indirildiği gecenin adıdır. İslam alemi için önem arz eden bugün de ibadet etmenin faziletli olduğu biliniyor. Bin aydan hayırlı gece olarak adlandırılmıştır. Son kitabın indirilmesi ile insanlığın hidayetinde dönüm noktası olması nedeniyle özel bir anlam taşır. Kadir Suresi'nde bildirildiği üzere bu gecede melekler ve Cebrail yeryüzüne iner. Gece boyunca yeryüzünde barış ve esenlik etkili olur.

KADİR GECESİNDE ÇEKİLECEK ZİKİR VE TESBİHLER
*100 La ilaheillallah
*100 Elhamdülillah
*100 Allahü Ekber
*100 Sübhanallah
*100 La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

Kadir Gecesi Ne Zaman, Önemi Ne, Hangi İbadetler Yapılmalı?

KURAN'DA KADİR GECESİ

Kuran'da Kadir Gecesi: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." şeklinde geçer. Peygamber Efendimiz, sevabını Allah'tan umarak ve inanarak bu geceyi güzel ameller ile geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağını müjdelemiştir. "Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle" diyerek dua edilmesi için tavsiyede bulunmuştur.

Emlak365.com