Kahramanmaraş'ta Yangın Söndürme Uçağı Dağa Çakılarak Düştü! Uçak Kazasında Ölen 8 Kişinin Kimlikleri Belli Oldu Mu?

Türkiye'deki orman yangınlarına müdahale etmek amacıyla Rusya'dan gelen bir yangın söndürme uçağının dağa çarparak düştüğü açıklandı. Uçakta bulunan 8 kişinin ise hayatını kaybettiği belirtildi.
Kahramanmaraş'ta Yangın Söndürme Uçağı Dağa Çakılarak Düştü! Uçak Kazasında Ölen 8 Kişinin Kimlikleri Belli Oldu Mu?

Türkiye'de orman yangınlarının çıkmasıyla beraber yangın söndürme uçakları ile alakalı olarak büyük tartışmalar başlamıştı. Yangın sayısının oldukça fazla olması üzerine Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya'dan yangın söndürme uçağı kiralanmıştı. Bu kiralanan yangın söndürme uçağı da Adana Orman Bölge Müdürlüğü'nün hizmetine verilmişti.

KAHRAMANMARAŞ'TA YANGIN DÖNDÜRME UÇAĞI DÜŞTÜ

Bugün Kahramanmaraş'ta çıkan bir orman yangınına müdahale etmek için Rusya'dan kiralanan yangın söndürme uçağı görevlendirildi. Kahramanmaraş'a hareket eden uçak ile yangın söndürme çalışmaları sırasında bir anda irtibat kesildi.

Yangın söndürme uçağının düşmüş olabileceği şüphesiyle bölgeye çok sayıda arama kurtmarma ekibi gönderildi. Uçağın uçuş güzergahında bulunan alan bu arama kurtarma ekipleri tarafından taranmaya başlandı.

Arama kurtarma ekiplerinin bölgede yaptıkları tarama çalışmasının ardından yangın söndürme uçağının Kahramanmaraş Beşen Mahallesi Kısık Vadisi'nde dağa çakılıp infilak ettiği tespit edildi.

VALİ COŞKUN'DAN İLK AÇIKLAMA

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun hemen bir açıklama yaparak, “Orman yangınının söndürülmesinde görev yapan yangın söndürme uçağının düştüğü tespit edilmiştir. Henüz uçağın içerisinde kaç mürettebatın olduğunu söylemek için çok erken bir aşamadayız. Ekiplerimiz olay yerinde çalışmalar yapacaklar. Uçak çok zorlu ve sarp bir arazide düştü.” dedi.

RUSYA 8 MÜRETTEBANIN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

Kahramanmaraş'ta yangın söndürme uçağının düşüşü ile alakalı olarak Reuters de çok önemli bilgiler duyurdu. Reuters'in son dakika haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı düşen yangın söndürme uçağı ile alakalı olarak bir açıklama yaptı. Kaza sırasında uçak içerisinde 5'i Rusya vatandaşı ve 3'ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere toplam 8 mürettebatın olduğu ve bunların tamamının hayatını kaybettiği bildirildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRULADI

Türkiye tarafında ise Orman Genel Müdürlüğü yangın söndürme uçağının düşüşü ile alakalı olarak bir açıklama yaptı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgilerde şu ifadeler kullanıldı:

“Kahramanmaraş'ta meydana gelen orman yangınını söndürmek amacıyla Adana'dan hareket eden Beriev 200 tipi yangın söndürme uçağı düşmüştür. Bu uçağın düşüşü nedeniyle uçakta bulunan Türk ve Rus olmak üzere toplam 8 kişi hayatını kaybetmiştir.”

UÇAK KAZASINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU MU?

Yaşanan bu gelişme üzerine uçaktaki 8 kişinin hayatını kaybettiğine dair hem Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun hem de Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Uçağın enkazının kaldırılmasına dair de çalışlmalar devam ediyor. Şu ana kadar kazada hayatını kaybedenlerin kimliklerine ilişkin herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.