Kapadokya Tanıtım Tırı 15 İli Gezecek

Nevşehir Valiliği'nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansının destekleri ile hayata geçirilecek 'Masallar Diyarı Kapadokya' projesi başlıyor.
Kapadokya Tanıtım Tırı 15 İli Gezecek

Nevşehir Valiliği'nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansının destekleri ile hayata geçirilecek 'Masallar Diyarı Kapadokya' projesi başlıyor.

Nevşehir Valiliği'nin talimatı ve Ahiler Kalkınma Ajansının destekleri ile Nevşehir bölgesinin tanıtımı amaçlanan Masallar Diyarı Kapadokya projesi başlıyor.

Proje kapsamında son teknoloji ile donatılan Mobil Kapadokya TIR'ı Türkiye'nin dört bir yanında 15 şehri gezerek ziyaretçilere eşsiz bir Kapadokya deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Nevşehir’i Tanıtmak Amaçlanıyor

Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Vekili Bekir Varol, dünyanın en eşsiz rotalarından biri olarak kabul edilen Kapadokya ve Nevşehir bölgesinin tanıtımına ve turizme hizmet etmek amacı ile başlatıldığını belirtti.

Kapadokya'nın hak ettiği değeri alabilmesi için çalışmalar yapıldığını vurgulayan Bekir Varol; “Masallar Diyarı Kapadokya projesi ile Nevşehir bölgesinde yer alan tarihi, doğal ve kültürel zenginliğin Türkiye'nin farklı illerindeki vatandaşlarımıza taşımayı hedefliyoruz. Nevşehir, potansiyel olarak bir dünya şehridir. Onu hak ettiği noktaya taşımak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kapadokya Tanıtım TIR’ı

Masallar Diyarı Kapadokya projesi kapsamında hizmet verecek Kapadokya Tanıtım TIR'ı, İzmir'den Sivas'a, Trabzon'dan Antalya'ya Türkiye'nin dört bir yanında 15 ili gezecek.

İstanbul'da, 9 Eylül'de Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve 10 Eylül'de Caddebostan Sahili'nde görülebilecek olan tanıtım TIR'ı ziyaretçileri için eşsiz bir deneyim sunacak.

Tarihi ve Kültürel Zenginliği VR Gözlüklerle Tanıtılıyor

Nevşehir ve Kapadokya'nın tarihi ve kültürel zenginliğini tanıtmak amacı ile özel olarak tasarlanmış Tanıtım TIR'ında, LED ve Plazma ekranlar yer alıyor. Bölgeye ait, özel kameralar ile çekilmiş filmlerini hem bu ekranlardan hem de Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleri ile izleme imkanı sunuyor.

Sanal gerçeklik teknolojisi ile çekilen filmlerde; doğa harikası Peribacıları, Kapadokya bölgesinde yer alan eski uygarlıkların izleri bulunuyor.

Anadolu çömlekçilik sanatının merkezi Avanos ve Avanoslu çömlek ustalarının marifetli ellerinden çömlek yapımının inceliklerini sanki yanlarındaymış izlenimi veriyor.

Yarışmalarda 5 Yıldızlı Otelde Konaklama Fırsatı

Dokuma tezgahlarında yüzyıllardır yaşatılan Anadolu motiflerinin renk canlılığına, TIR'da yer alan teknoloji dünyası ile adeta dokunma imkanı sunuluyor.

Böylece ziyaretçiler Nevşehir bölgesinin muhteşem doğası ve tarihi alanlarında sanal bir tura çıkabiliyorlar. Mobil Kapadokya TIR'ını gezen katılımcılara minik biblolar hediye edilirken, ziyaretçiler arasında yapılan mini yarışmalarda kazanan ilk üç kişi, 5 yıldızlı otellerde konaklamalı tatil, balon turları ya da safari kazanma şansı yakalıyor.