Kemal Kılıçdaroğlu: HDP'yi Kapatmak Demokrasi Açısından Doğru Değildir

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'nin kapatılma davasına ilişkin açıklamaları dikkat çekti.
Kemal Kılıçdaroğlu: HDP'yi Kapatmak Demokrasi Açısından Doğru Değildir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM'deki grup toplantısında bir konuşma yaparak gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

DEVLET BİR KİŞİNİN KARARLARINA EMANET EDİLEMEZ

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Devletin artık iyi yönetilmediğini sağır sultan bile duydu. Türkiye Cumhuriyeti devletini bir kişinin kararlarına emanet edemeyiz. Tek bir kişinin insafına koskoca bir ülke bırakılamaz. 83 milyon vatandaş Türkiye Cumhuriyeti'nin sahibidir. Tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Umutsuzluğa kapılma hakkınız yoktur. Türkiye'yi birlikte aydınlığa çıkarmak namus borcumuzdur. Türkiye'nin problemlerine hep beraber çare olacağız.” dedi.

ADALET ÖRSELENDİ!

Türkiye'de adaletin örselendiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir bakıyorsunuz bir milletvekilinin milletvekilliğini sosyal medya paylaşımını gerekçe göstererek düşürüyorlar. Hani adalet nerede? Lafa gelince Müslümanlığı dilden düşürmüyorlar. Onlara sorarsanız onlardan başka Müslüman yok bu ülkede. Peki haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil midir? Bunu sineye nasıl çekiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİLERDE PARTİ KAPATMA OLMAZ, SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER

HDP'nin kapatma davasına ilişkin de konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partinin kapatılması için yıldırım hızıyla savcılığa talimat verip 'bunu kapatın' diyorlar. Demokrasilerde parti kapama olmaz. Seçimle gelmişse seçimle de gider. Milletin itibar göstermediği parti zaten kapanır. Hem demokrasi diyeceksiniz, hem mili irade diyeceksiniz ama sonra da kalkıp hukuka aykırı şekilde parti kapatacaksınız.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NİN NESİNE KARŞI ÇIKTINIZ?

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış kararını da eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir sabah kalkıp 42 milyon kadının hakkını elinden alıyor. 42 milyon kadına ihanet edilmiştir. Bir kili kalktı feshediyorum dedi. Kimsin sen? Adaletsizliğin ağababası olduğunu biliyoruz orası tamam. Kin ve öfke ile bir devlet yönetilir mi? AK Parti'ye ve MHP'ye oy veren kıymetli kadınlarımıza sesleniyorum. Cumhur İttifakı yok ortada. Bunlardan olsa olsa koltuk ittifakı olur. İstanbul Sözleşmesi kadına karşı şiddeti önlemek için vardı. Siz bunun neresine karşı çıktınız? İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarken kadınlara düşüncelerini sordun mu? Kadınların nasıl şiddete uğradığından, nelere maruz kaldığından haberin var mı? Bir kadının hakkını elinden almak zorbalıktır. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Emlak365.com