Kemal Kılıçdaroğlu: Referandumu Doğru Bulmuyoruz

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 94. yıl dönümünde sorulan soruları yanıtladı. CHP Lideri Kemal Klıçdaroğlu, CHP'nin 94'üncü kuruluş yıldönümü treninde açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorduğu soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu; "HDP ile neden ittifak yapalım biz CHP'yiz" ifadelerine yer verdi. ‘Taraf Olduğunu Açıkça Söyledi’ Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olduğu konuşmasında; “Normalde yargıçlar konuşmazlar. Yargıçlar kararlarıyla konuşurlar. Çünkü konuşmaları ihsas-ı rey demektir. Gö
Kemal Kılıçdaroğlu: Referandumu Doğru Bulmuyoruz

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin 94. yıl dönümünde sorulan soruları yanıtladı.

CHP Lideri Kemal Klıçdaroğlu, CHP'nin 94'üncü kuruluş yıldönümü treninde açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorduğu soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu; "HDP ile neden ittifak yapalım biz CHP'yiz" ifadelerine yer verdi.

‘Taraf Olduğunu Açıkça Söyledi’

Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olduğu konuşmasında; “Normalde yargıçlar konuşmazlar. Yargıçlar kararlarıyla konuşurlar. Çünkü konuşmaları ihsas-ı rey demektir. Görüşlerini önceden açıklamazlar. Dünyanın bütün saygın yargıçları da bu kurala uyarlar. Bu kurala uymayanlar kendi iradelerini iktidara ipotek ederler. Onlar, talimatı iktidardan aldıkları için iktidara her ortamda hoş görünmek isterler. İktidarın taleplerini yerine getirdikleri zaman makamlarında yükseldiklerini sanırlar.

Danıştay gibi önemli bir mahkemenin başkanı, siyasette açıkça taraf olduğunu ifade etmiştir. Bu, onun yargıç olma kimliğini ortadan kaldırmıştır. Biz artık onu siyasette taraf olarak görüyoruz. İktidar partisinin Danıştay'daki sözcüsü olarak görüyoruz. Bunu yaratan, saygınlığını dinamitleyen kendisi. Sadece kendi saygınlığına gölge düşürmüyor; Danıştay'a da gölge düşürüyor. Çünkü Danıştay'ı temsil ediyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda bir adım atacağız” açıklamasını yaptı. Yöneltilen ‘Nasıl bir adım atacaksınız?’ sorusuna Kılıçdaroğlu, şimdi söylemeyeceğini ve yasal bir adım atacaklarını belirtti.

‘Milletvekili Tutuklanamaz’

Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin görüşünü beyan ettiğini belirterek; “Anayasa Mahkemesi bu konuda görüşünü beyan etti zaten. “Milletvekili tutuklanamaz” diye görüşünü ifade etti. Siyasetçinin görüşünü beyan etmesine gerek kalmadı. Nedeni de milletvekillerinin temsil yetkisi var, temsil yetkilerini parlamentoda kullanıyorlar, seçilerek gelmişler. Dolayısıyla “Bunlar yargılanabilir ama tutuklanamaz” diye karar veriyor. Parlamentoya gelip görevlerini yapacaklardır.

Biz AYM’nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili verdiği kararın evrensel hukuk ilkelerine uygun olduğunu düşünüyoruz. Ama ağır bir cürüm olur, bir suçüstü hali olur, Ceza Kanunu’nda vardır, o kurallara göre gerekirse tutuklanır ama o kuralların hiçbirinin milletvekilleriyle ilgisi yok” ifadelerini kullandı.

‘Biz CHP’yiz Neden İttifak Yapalım’

Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile ittifak yapacak mısınız? Sorusuna; “Biz niye ittifak yapalım; biz CHP’yiz. Ha şunu sorarsanız: “Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?” Evet istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz. Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Mardin, İzmir. Herkesten oy isteriz. Bütün partiler vatandaştan oy isterler. “Şunu yapacağım. Bana oy ver iktidar olayım, şu sorunu çözeyim.” Bunun için A partisi, B partisi ile ittifak yapmanın mantığı yok. Ama bazı çevreler kendilerine göre kurgu haberler yaparlar” açıklamasını yaptı.

Referandum Kürt-Arap Çatışmasına Neden Olabilir

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sorunları çözmek için adım atılmalı diyerek; “Gayet açık; biz Irak’ın toprak bütünlüğünü öteden beri savunuyoruz. Bu sadece bizim düşüncemiz de değil. BM Güvenlik Konseyi’nin de... Bu konuda görüş bildiren uluslararası hukuk böyle bildiriyor. Irak Anayasası’na göre Bölgesel Kürt Yönetimi var. Ona itirazımız yok. Neden? Bizim ülkemiz değil ki orası, Irak. Oturmuşlar, anayasalarını yapmışlar. Referandumu doğru bulmuyoruz.

Bunun bir Kürt-Arap çatışmasına yol açmasından da ciddi endişe duyduğumuzu da defalarca söyledik. Bölgenin bu kadar sorunu varken, sorunu çözme yönünde adım atmak varken, tam tersine yeni sorunları bölgeye taşımanın mantığı yok” açıklamasında bulundu.