Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1,65 Seviyesini Aştı

Yapılan tüm müdahalelere rağmen ne yazık ki konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin ev sahibi olmalarının önündeki en büyük engel olarak gösterilen yüksek konut kredisi faiz oranları son 9 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,25 bandında tutmaya çalışırken bazı bankalarda 120 ay vadeli konut kredisi taleplerinde uygulanan kredi faiz oranları yüzde 1,66 seviyesinde bulunuy
Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1,65 Seviyesini Aştı

Yapılan tüm müdahalelere rağmen ne yazık ki konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin ev sahibi olmalarının önündeki en büyük engel olarak gösterilen yüksek konut kredisi faiz oranları son 9 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,25 bandında tutmaya çalışırken bazı bankalarda 120 ay vadeli konut kredisi taleplerinde uygulanan kredi faiz oranları yüzde 1,66 seviyesinde bulunuyor.

Konut Kredisi Kullanmak İsteyen Vatandaş Ne Yapsın?

Ne yazık ki yüksek kredi faiz oranları şu anda konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin önündeki en büyük engel olarak görünüyor. Yüksek faiz oranlarına ek olarak bankaların konut kredisi kullanmak isteyen kişilere adeta kredi vermemek için çeşitli yollara başvuruda bulunduğu da iddia edilirken konut kredisi reddi oranları da yükseliyor.

Yükselen faiz oranları nedeni ile kredi kullanan kişiler artık kullanmış oldukları kredi tutarından bile daha fazla banka faizi ödemek zorundalar. Örnek vermek gerekirse 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişi bu tercihini yüzde 1,66 faiz oranı uygulayan bankadan kullanırsa aylık 1.927 lira taksit ödemek zorunda kalıyor ki bu da 120 ayda toplamda cebinden bankaya 234 bin 158 lira ödemesi anlamına geliyor.

Yani konut kredisi kullanmak tam anlamı ile şu anki konut kredisi faiz oranları ile "külliyen zarar" anlamına geliyor. O yüzden ilk etapta seçim sonuçlarının beklenmesi ve konut kredisi faiz oranlarında bu sonuçların düşüş etkisi yaratması halinde kredi kullanılması tavsiye ediliyor. Aksi halde konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişiler yüksek kredi faiz oranları ile bu yatırımlarından ciddi oranda zarar edecek gibi görünüyor.

Ortalama Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 15 Seviyesine Dayandı

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi son açıklanan verilere göre 6 aylık konut kredisi faiz oranları ortalamasının yüzde 15 seviyesine dayandığını söyleyerek “Buna da tedbirler alacaklar yine bu sektörlerin içindeki dinamiklerdir. İnsanları nasıl daha az maliyetle mülk sahibi yaparız bunun hesabını yapıyoruz. Bu kapsamda büyük firmalar senetle satış gerçekleştirerek devamlılık sağlamaya çalışıyorlar. İnsanları cezbediyorlar.” dedi. Kaynak: emlak365.com