Manavgat Orman Yangınında Ses Kaydı! 1000 TL'ye Benzin Döke Döke Yaktım

Antalya'nın Manavgat İlçesinde başlayan yangınlarda çok sayıda alan kül olmuştu. Yangınları çıkardığı iddiasıyla tutuklanan A.Y. ise ifadesinde ormanı neden yaktığını açıkladı.
Manavgat Orman Yangınında Ses Kaydı! 1000 TL'ye Benzin Döke Döke Yaktım

2021 yılı yazında çıkan orman yangıları Türkiye'de binlerce hektar alanın kül olmasına neden oldu. Orman yangınlarının neden çıktığına dair geniş çaplı soruşturmalar devam ederken Manavgat yangınına dair önemli bir gelişme yaşandı.

MANAVGAT'TA Kİ YANGINI NEDEN ÇIKARDIĞI BELLİ OLDU

Antalya'da Akseki ve Manavgat orman yangınlarını çıkardığı iddiasıyla Ali Y. isimli bir şahıs tutuklandı. Şahsın kız arkadaşı ile yaptığı görüşmeler ortaya çıkarken madde bağımlısı kişinin konuşmasında benzin döke döke yaktım dediği ortaya çıktı.

Şahsın kız arkadaşı telefonda yaptığı görüşmeleri kayıt altına aldığını ve kayıtlar çoğaldığında sildiğini söyledi. Bu kapsamda Ali Y ile yaptığı görüşmesinin de kayıt altına alındığı orman yangınına dair konuşmasının ardından ise kaydı silmediğini söyledi. O gün kendisini aradığını söyleyen kadın yangını 1000 TL karşılığında çıkardığını söylemiş. Yangını çıkarması için kendisine para veren kişinin 250 TL daha fazla para verdiğini söyleyen Ali Y isimli şahıs konuşmasında kendisini tutan kişinin yakalanırsan arhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyle, dediğini aktardı.

Ali Y. İsimli Tutuklu Şahsın İfadesi

Yangınları çıkardığı iddia edilen Ali Y. isimli şahıs ifadesinde ise kız arkadaşını etkilemek için yangınları çıkardığını söyledi. Madde kullandığını ve olayları hatırmaladığını iddia eden şahıs "Görüştüğüm zaman bali, alkol ve üzerine de çakmak gazı kullanmıştım. O yüzden hatırlamıyorum. Ormanı yaktığımı söylersem Özlem’i etkileyebileceğimi düşündüm. Parayla ilgili bahsetmemin sebebi demek ki paraya ihtiyacım varmış da paradan bahsetmişimdir. Konuşmanın devamında yakın zamanda ‘Güneykaya’yı da yakacağım’ dediğimi hatırlıyorum. Öyle bir cümle kullandım. Zaten daha önce de kendi kardeşlerimi evimizi benzin döküp yakmakla tehdit etmiştim." açıklamasında bulundu. Suçlamayı kabul etmeyen kişinin ifadelerinde çelişkiler olduğu ve HTS kayıtlarının da şahsın ifadesiyle uyuşmadığı ortaya çıktı.