MEB 81 İle Genelge Gönderdi! Yüz Yüze Eğitim, Ders ve Teneffüs Saatleri, Maske Zorunluluğu Nasıl Uygulanacak?

COVID-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı okullarda yüz yüze eğitimin yeni kuralları için kriterleri belirledi.
MEB 81 İle Genelge Gönderdi! Yüz Yüze Eğitim, Ders ve Teneffüs Saatleri, Maske Zorunluluğu Nasıl Uygulanacak?

Milyonlarca öğrenci ve veli tarafından beklenen yüz yüze eğitim öncesi Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortak çalışma ile hazırlanan "COVID-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" yayımlandı. Yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin uyacakları kurallar belirlendi.

ÖĞRENCİLERE, VELİLERE, SERVİS ŞOFÖRLERİNE, KANTİN ÇALIŞANLARINA VE EĞİTİM PERSONELİNE AŞI ZORUNLULUĞU VAR MI, AŞI ZORUNLU OLACAK MI?

Yayımlanan genelge ile aşı zorunluluğu hakkında da yeni satır araları açıklanmış oldu. Dün Amerika'dan gelen zorunlu aşı açıklaması sonrasında bugün MEB tarafından 81 ile gönderilen genelge ile yeni kurallar belirlendi.

Pek çok kişi tarafından uzun süredir dillendirilen aşı zorunluluğu yerine öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personeli ile öğrencilerle aynı evde yaşayanlara aşılarını tamamlama önerisi geldi.

OKULLARDA MASKE TAKMAK VE MASKE ATIK KUTULARI BULUNDURMAK ZORUNLU OLACAK

Genelge kapsamında okullarda tüm alanlarda olduğu gibi maske takmak zorunlu olacak. Bunun yanı sıra okulun içerisinde, sınıflarda, ortak alanlarda ve öğretmen odalarında maske atık kutuları zorunlu olarak yer alacak. Okulda öğrenciler maskenin nemlenmesi durumunda maskelerini değiştirecek. Okulların içerisine mümkün olduğunca veli girişine izin verilmeyecek.

Yine okul çıkışlarında okulların önünün aşırı kalabalık olması engellenecek. Beslenme saatleri gün içerisine yayılacak ve öğrencilerin mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaları engellenecek.

DERS VE TENEFFÜS SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Sınıfın büyüklüğü ve öğrenci sayısı gibi kriterler gözönünde bulundurularak ders süresi 40 dakikayı aşamayacak. Teneffüs aralarında sınıflar mutlaka havalandırılacak. Okulların temizliği arttırılacak ve ziyaretçi girişlerinde mutlaka HES kodu sorgulaması yapılacak.