Mecliste 'Pasaport' Gerginliği

Mecliste 'Pasaport' Gerginliği
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emine Kaplan'ın 14 Şubat 2018 tarihli haberine göre, çalışmaları devam eden yeni torba yasa tasarısının 1. maddesi mecliste CHP ve AK Parti temsilcileri arasında bir tartışmaya neden oldu.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emine Kaplan'ın 14 Şubat 2018 tarihli haberine göre, çalışmaları devam eden yeni torba yasa tasarısının 1. maddesi mecliste CHP ve AK Parti temsilcileri arasında bir tartışmaya neden oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan torba yasa tasarısıyla ilgili çalışmalar sırasında diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı pasaportluların çocuklarının da aynı tip pasaporta sahip olabilmesiyle ilgili değişikliği içeren bir madde CHP ve AK Parti temsilcileri arasında gerginliğe neden oldu.

Mecliste 'Pasaport' Gerginliği

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emine Kaplan'ın 14 Şubat 2018 tarihli haberine göre, çalışmaları devam eden yeni torba yasa tasarısının 1. maddesi mecliste CHP ve AK Parti temsilcileri arasında bir tartışmaya neden oldu. Söz konusu madde kapsamında diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı pasaport sahiplerinin 25 yaş altı çocuklarının anne babalarından dolayı hak kazandıkları imtiyazlı pasaportlarına dair bir düzenlemeye gidilecek. Bu Pasaport Yasası'nın 13. ve 14. maddeleri kapsamına göre diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı pasaport sahiplerinin çocukları 25 yaşına kadar kayıtlı bir iş sahibi olmaları halinde anne babaları dolayısıyla hak kazandıkları imtiyazlı pasaportları iptal oluyordu. Çalışmaları devam eden söz konusu yasa tasarısının 1. maddesi ise Pasaport Yasası'nın bu iki maddesinde bir değişikliğe giderek 18- 25 yaş arasındaki gençlerin kayıtlı bir işte çalışmalarının anne babaları üzerinden hak kazandıkları mevcut diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı pasaportlarını kaybetmelerini engellemeyi amaçlıyor.

CHP'li Vekillerden Tasarıya Karşı 'Eşitlik' İtirazı


AK Parti temsilcileri diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı pasaport sahiplerinin 18- 25 yaş arasındaki çocuklarının aynı tip pasaport kullunmasıyla ilgili yasada değişiklik öngören tasarının amacını gençlerin iş istihdamındaki payına katkı sağlanması olarak açıklarken, CHP kanadından yasa tasarısına karşı itirazlar ve eleştiriler yükseldi. CHP'li vekillere göre kayıtlı bir işte çalışmaya başladığı halde 25 yaş altı bir çocuğun anne babası üzerinden hak kazandığı diplomatik, hususi (yeşil) ve hizmet damgalı pasaportunun iptal olmaması eşitlik ilkesine aykırı bir durum. Yaptıkları itirazın ardından CHP'li vekiller maddenin torba yasa tasarısından çıkarılmasına ve Pasaport Yasası'nın 13. ve 14. maddelerinde bu yönde bir değişikliğe gidilmemesine ilişkin bir önerge sundular. Ancak tüm eleştirilere ve tartışmalara rağmen tasarıyla ilgili herhangi bir değişikliğe gidilmedi ve CHP'nin sunduğu önerge kabul edilmedi. Torba yasa tasarısıyla ilgili görüşmeler devam ediyor.