Midye, Karides, Yengeç, Istakoz Sevenler Dikkat! Diyanetten Haram Fetvası Geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı bazı deniz ürünlerinin tüketilmesinin helal olmadığını ilan etti. Listede yer alan ürünler arasında midye, karides, yengeç gibi çok sevilen gıdalarda yer alıyor.
Midye, Karides, Yengeç, Istakoz Sevenler Dikkat! Diyanetten Haram Fetvası Geldi

Türkiye'nin dört bir yanından Diyanet İşleri Başkanlığı'na bazı sorular yöneltiliyor. Din kuralları çerçevesinde sorulara yanıt veren Diyanet, son olarak deniz ürünlerine yönelik sorulan soruya yanıt verdi.

O DENİZ ÜRÜNLERİNİ YEMEK HELAL DEĞİL

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan bir fetva kapsamında son dönemlerde tüketimi çok artan bazı ürünlere dair bilgi verildi. Kurum yayımladığı fetvasında her deniz ürününün helal olmadığını vurgulayarak yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye ve kurbağa gibi deniz ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğini açıkladı.

İlan fetvanın başında “Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir.” açıklaması yer alırken bu ifadenin anlamanının balık ürünlerini kapsadığı yorumu yapıldı. Bu kapsamda balık sınıfına girmeyen ürünlerin helal olmadığı görüşünün ağır bastığı açıklandı.

Fetva açıklamasında “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir. Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen 'deniz hayvanları' ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir. ifadeleri yer aldı.

Şafii mezhebine göre ise herhangi bir ayrım olmadığı ifade edilerek "Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir.” açıklaması yayımlandı.