Mimarlar İçin 6 Seyahat Rotası

Mimarlık; dünyanın en eski mesleklerinden ve günümüzün popüler mesleklerinden biridir. Mimarlar hem insanların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda tasarım yaparlar hem de yaptıkları tasarımlar ile insanları ve dünyayı etkilerler çünkü; mimarların öznesi insanlar, şehirlerin öznesi mimarlar, dünyanın öznesi ise şehirlerdir.
Mimarlar İçin 6 Seyahat Rotası

Mimarlık; dünyanın en eski mesleklerinden ve günümüzün popüler mesleklerinden biridir. Mimarlar hem insanların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda tasarım yaparlar hem de yaptıkları tasarımlar ile insanları ve dünyayı etkilerler çünkü; mimarların öznesi insanlar, şehirlerin öznesi mimarlar, dünyanın öznesi ise şehirlerdir.

Bu bağlamda ülkelerin gelişimi ve dünyamızın güzelleşmesinde mimarlar tasarımlarıyla çok önemli bir rol oynamaktadır. Mimarların tasarımlarına yön verecek olan en önemli unsur şehir ve ülkelerin özgün dokusunu tanımak, farklı ülkelerde farklı tasarımcılar tarafından tasarlanan ünlü mimari yapıları incelemektir.

Mimarlar İçin 6 Seyahat Rotası

1. İstanbul, Türkiye


İstanbul, şüphesiz ki Dünya’nın kültür başkenti sayılabilecek şehirlerden biridir. Tarihinde birçok farklı tarzda mimara ev sahipliği yapmıştır ve bu nedenle görülmeye, incelenmeye değecek birçok tarihi yapısı vardır. Seyahat rotanıza İstanbul’u ekleyerek Barok, Bizans ve Osmanlı mimarisine ait en güzel örnekleri görebilme ve Mimar Sinan gibi dünyaca ünlü, ülkemiz için de çok önemli bir mimarın eserlerini inceleyebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

2. Barcelona, İspanya


Barcelona denince akla gelen ilk isim dünyaca ünlü mimar Gaudi’dir. Gaudi modern sanat akımına yön veren bir sanatçıdır ve eserleri Barcelona’nın kimliği haline gelmiştir. Barcelona aynı zamanda dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak da nitelendirilen bir şehirdir. Barcelona mimari güzelliği ve doğal güzelliği ile insanlar üzerinde unutulmaz bir etki yaratmaktadır. Bu güzel şehri görmek ve Gaudi’yi anlamak için seyahat rotanızda Barcelona’ya da yer vermelisiniz. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinen La Sagrada Familia Barcelona’nın en ünlü yapısıdır.

3. Venedik, İtalya


Venedik, bir su şehri olması sebebiyle örneğine pek az rastlanabilecek bir şehir mimarisine sahiptir. Dar sokakları, heykelleri, renkli evleri, yıllardır koruduğu tarihi dokusuyla insanın içini ısıtan bir şehirdir. Yıllar içinde restore edilmek durumunda kalan yapılarında bile tarihi dokusunu korumayı başarmıştır. Mimariye saygı duyulan bir şehirdir. Aynı zamanda Venedik Bienali’nin tarihini de göz önünde bulundurarak bir seyahat programı yapmanız, bu güzel şehir ile birlikte mükemmel bir güncel sanat sergisi gezme şansına sahip olmanızı sağlayacaktır.

4. Paris, Fransa


Paris, Dünya’nın en eski şehirlerinden biridir ve tarihi boyunca çok fazla tarihi olaya tanıklık etmiştir. Yaşanılan tarihi olaylar mimari değişimi de büyük ölçüde etkilemiş ve Paris’in önemli sayılabilecek birçok mimari esere sahip olmasına sebep olmuştur. Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Zafer Takı ve Eyfel Kulesi şehirde görülmeye değer en önemli mimari yapılardandır.

5. Sidney, Avustralya


Sidney’in sembolü olarak bilinen Sidney Opera Evi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve yapının mimarı Jorn Utzon bu eseriyle Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Sidney’e gidip bu muhteşem binayı dolaşmak, akşam ise cepheden yansıtılan ışıklarını izlemek müthiş keyif verici bir deneyim olacaktır. Sidney aynı zamanda kozmopolit yaşamı ve kozmopolit yaşamı yansıtan mimarisi sebebiyle de seyahat rotanıza ekleyebileceğiniz güzel bir seçenektir.

6. Sicilya, İtalya

Sicilya tarih boyunca içinde barındırdığı kültürler sebebiyle birçok farklı uygarlığa özgü tarihi eserleri bir arada barındıran bir adadır. Sicilya’nın Etna kenti Barok mimarisinin en zarif örneklerini gözler önüne sermektedir. Bir başka kent Noto’da ise sünger taşından yapılan ışıl ışıl binalar ile karşılaşmak mümkündür. Sicilya, yapılarındaki bu sıradışılık sebebiyle mimarlar için gözde seyahat rotalarındandır.