O illerde ekmeğe zam: 5 TL'ye satılacak!

O illerde ekmeğe zam: 5 TL'ye satılacak!
Buğday fiyatlarına gelen zam un fiyatlarını ve ekmeği vurdu. İki ilde bir ekmeğin fiyatı 5 liraya çıktı.

2022 yılından itibaren buğday fiyatlarına gelen zam ile birlikte ekmeğe de peş peşe zam geldi. Geçtiğimiz gün Rize'de ekme fiyatlarının 5 TL'ye yükseltildiği bilgisi verilmesinin ardından bir haber de İstanbul'dan geldi.

Ekmek fiyatlarına peş peşe zam: Bir ekmek 5 TL!

Rize'den sonra bir zam haberi de İstanbul'dan geldi. Resmi tarifeye bağlı olmasızın 4,5 liraya çıkan ekmek f,yatlarına bir de fırıncıların özel zammının eklenmesi bekleniyor. Böylelikle yarından İtibaren İstanbul'un bazı ilçelerinde ekmek 5 litaya satılacak.

Sözcü'nün haberine göre, İTO 12 No'lu Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komistesi Başkanı Hasan Demir, zamların henüz uygulamaya geçmediğini ancak yarından itibaren Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir ilçelerindeki fırıncıların ekmeği 5 liradan satacağını ifade etti.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretimi yapılamadığını ve zarar eden esnafın üretime devam edebilmek için zam kararı aldığını belirtti. 21* gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan resmi tarifenin temmuzda çıkacağını ve böylelikle 250 gram ekmeğin 5 TL'den satışının resmi olarak bul edileceğini söyledi.

2021 yılında 130 liraya alınan unu bu yıl 550 liraya aldıklarını belirten Çetin, gördükleri fiyatları şaşkınlıkla takip ettiklerini belirtti.

Yapılan son açıklamalara göre, Rize ve İstanbul'da ekmeğin 4,5 - 5 liraya satılacağı ifade ediliyor. İstanbul'daki bazı ilçe fırıncılarının ise fiyatları daha da artırması öngörülüyor.