Ormanları 7 Gündür Yanan Yunanistan'a Türkiye'den İki Yangın Uçağı Yardımı!

Orman yangınları ile zor duruma düşen Yunanistan'a Türkiye'nin yardım etmek için uçak gönderileceği açıklandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı sosyal medya üzerinden Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür etti.
Ormanları 7 Gündür Yanan Yunanistan'a Türkiye'den İki Yangın Uçağı Yardımı!

Yunanistan'da çıkan orman yangınlarının kontrol altına alınanaması ile bu ülke oldukça zor günler yaşamaya başladı. Türkiye'nin ise Yunanistan'a iki itfaiye uçağı gönderdiği ortaya çıktı. Bu itfaiye uçaklarının Yunanistan'da yangın söndürme çalışmalarına katıldığı bildirildi.

YUNANİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE İTFAİYE UÇAĞI TEŞEKKÜRÜ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendais tarafından Türkiye'nin gönderdiği iki itfaiye uçağı için bir açıklama geldi. Türkiye'deki mevkidaşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür eden Nikos Dendais duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yunanistan'da 7 gündür devam eden yangınların kontrol altına alınamaması karşısında jest yapan Türkiye iki itfaiye uçağı ile yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bugün Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak teşekkür edip memnuniyetini bildirdi.

Sosyal medya hesabından da açıklama yapan Nikos Dendias, “Bugün Türkiye Dışişeri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Türkiye'deki yangınların kontrol altına alınmasının ardından Yunanistan'a iki itfaiye uçağı göndermeleri nedeniyle kendilerine teşekkürlerimi ilettim.” dedi.

Ormanları 7 Gündür Yanan Yunanistan'a Türkiye'den İki Yangın Uçağı Yardımı!

BEKİR PAKDEMİRLİ AÇIKLAMIŞTI

Türkiye'nin Yunanistan'a itfaiye uçağı gönderileceği haberini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli dün açıklamıştı. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada dünyada 18 ülkeden destek alan Yunanistan'ın Türkiye'den de yardım istediğini duyurmuştu.

Bakan Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamasında, “Türkiye gibi günlerce Yunanistan da yangınlarla mücadele ediyor. Yunanistan ülkemize başvurarak yangın söndürme uçağı talep etti. Bizim yangınlarımızı kontrol altına aldıktan sonra Yunanistan'a da yardım elimizi uzatacağız.” demişti.

Türkiye'de yaklaşık 10 gün boyunca devam eden yangınlar büyük bir tahribata yol açtıktan sonra çoğunlukla kontrol altına alınabildi. Şu anda sınırlı sayıda orman yangını devam ederken yangın söndürme çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Türkiye'de büyük tahribata neden olabilecek orman yangınları sürmezken ilgili birimler yeni orman yangınlarının çıkabileceği endişesi ile hazır olarak bekliyorlar.

YUNANİSTAN 7 GÜNDÜR YANIYOR

Yunansitan'ın orman yangınları ise Türkiye'den daha tahrip edici oldu. Mora yarımadasında çıkan yangınlar 7 gündür söndürülmeye çalışılıyor. Ancak şu ana kadar bu başarılamadı. Bundan dolayı da Yunanistan Türkiye'den itfaiye uçağı talebinde bulundu. Dışişleri Bakanları arasında bildirilen bu talep sonucunda Türkiye yardım elini Yunanistan'a uzatmaya karar verdi.