ÖSYM Başkanı Ömer Demir Görevden Ayrıldı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir Görevden Ayrıldı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, görevden ayrılma kararını ve nedenini gerekli birimlere sunduğunu açıkladı ve istifa etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, görevden ayrılma kararını ve nedenini gerekli birimlere sunduğunu açıkladı ve istifa etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, görevinden istifa etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yapmış olduğu açıklamada üniversiteye yerleştirme sonuçlarında ek puanlı yerleştirme puanları yerine ek puansız yerleştirme puanlarının hesaplanması ile ortaya çıkan hataya değindi.

Tartışmaların Önüne Geçmek İçin Görevden Ayrılmak İstedi

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, ortaya çıkan hata ile ilgili; “İlgili personelin kasıt taşımayan dikkatsizlikleri nedeniyle ortaya çıkan yerleştirme hatası dolayısıyla ÖSYM’nin kurum olarak tartışılmasının önüne geçmek amacıyla görevden ayrılma talebimi ilgili makama sunmuş bulunuyorum” açıklamasını yaptı.

Ek puan uygulamasının ilk kez kullanıldığını ifade eden Ömer Demir, bundan kaynaklı bir hatanın meydana geldiğini belirtti.

Kasıt Taşımayan Dikkatsizlik

Ek puan hatasının başvuru yapan başka bir adayın başvurusu üzerine fark edildiğini dile getiren ÖSYM Başkanı Ömer Demir, kasıtsız olarak hata yapmış olduklarını gördüğünü vurgulayarak; “Bakılıyor ki o kişinin yerleştiği puan ek yerleştirmesiz puan. Aynı durumda kaç kişi var diye bakıldığında durum ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla kendisinin yerleşmesi gerektiğini düşünen bir adayın yerleşmemesi sonucu kurumu aramasıyla durum ortaya çıktı. Bu işlemi yapan 3 arkadaş akşam saatlerinde bana gelip ‘böyle bir hata yaptık ne yapacağız?’ dediler. Yapılacak olan ‘hatayı düzeltip kamuoyunun bilgilendirilmesidir’ dedik ve süreç böyle başladı. O arkadaşlarda ben kasıtsız kusur olduğunu gördüm. Onlara verilebilecek bir cezanın benim istifam bağlamında bir anlamı olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘Nesnel Bir Mağduriyet Söz Konusu Değil’

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, önce kazandığını daha sonra da kazanamadığını söylenen öğrencinin, herhangi bir mağduriyet yaşamadığını belirtti.

Yerleşmemeleri gerekirken, yanlışlıkla yerleştiği haberi verilen kişiler için nesnel bir hak mağduriyeti yaşanmadığını ifade ederek, idari bir kusur yaşandığını kabul ettiğini belirtti.

İstifasının Asıl Nedeni

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, bu kuruma sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak; “Ama 2010 KPSS meselesi memleketimizin başına bir kabus gibi çökmüştür. Binlerce kamu görevlisi kamudan ihraç edilmiştir.

Yargıdan, güvenlikten, bütün bu kurumlara verilen zarar gibi buraya da bir zarar verilmiştir. Bunun dışında bu kurumun kendi doğal çalışma düzeni içerisinde böyle bir kusur üretme meselesine ilişkin bir sabıkası söz konusu değil. İstifamın da asıl nedeni budur.

Bu kuruma sahip çıkmalıyız. Bu kurum hepimizin haklarını elde etmesinde rol oynayan bir kurumdur. Buna sahip çıkmak buradan ayrılmayı gerekiyorsa ayrılmalıyız, bulunmayı gerektiriyorsa bulunmalıyız. Bunun özellikle vurgulanması için görevden ayrılma talebimi ilettim” açıklamasını yaptı.