ÖSYM son dakika duyurdu! İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık sınav başvuruları alınmaya başladı

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından yapılması beklenen duyuru çerçevesinde kaymakamlık alımlarının yapılacağı ifade edilmişti. Detaylar belli oldu.
ÖSYM son dakika duyurdu! İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık sınav başvuruları alınmaya başladı

Resmi Gazete'de yayımlanan personel alım ilanına göre İçişleri Bakanlığı tarafından bu ayın sonuna kadar yapılacak olan başvuru sonucunda toplamda 77 kaymakam yardımcısının alınacağı öğrenilmişti. Bugün son dakika ÖSYM açıklama yaptı.

ÖSYM DUYURDU!

Konuya ilişkin ÖSYM tarafından yapılan duyuruda Kaymakamlık için yapılacak olan alımalar şu şekildeydi;

"2023-Kaymakamlık Sınavı: Başvurularının Alınması

2023 İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı (2023-Kaymakamlık), 3 Aralık 2023 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 20-30 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını 20 Ekim 2023 tarihinde saat 10.00'dan itibaren ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilecekleri gibi ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması'ndan da yapabilecektir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2023-Kaymakamlık Sınavı Kılavuzu'nda yer almaktadır. Adaylar, kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebilecektir. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir."

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

BAŞVURU ŞARTLARI BELLLİ OLDU

Yukarıda verilen duyurunun ardından vatandaşlar tarafından nasıl başvuru yapılabileceği konusunda da merak edilenler artmıştı. Başvuru şartları şu şekilde verildi;

  • Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;
  • Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.
  • Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.
  • 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu'nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK'nın 48/A, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği'nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.
  • 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1988 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).
  • Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

30 Ekim 2023 tarihine kadar devam edecek olan alımların kaçırılmaması gerektiği ifade edildi.

Haber Editörü