Payitaht Müzesi, Konya'da ki Müzelerin Payitahtı Olacak

Anadolu Selçuklu Devleti'ne payitahtlık yapan Konya, eski tarihe kapılarını açmakla birlikte yaşanlara da somut bir şekilde bakabilmemize yardımcı olmaya hazırlanıyor.
Payitaht Müzesi, Konya'da ki Müzelerin Payitahtı Olacak

Anadolu Selçuklu Devleti'ne payitahtlık yapan Konya, eski tarihe kapılarını açmakla birlikte yaşanlara da somut bir şekilde bakabilmemize yardımcı olmaya hazırlanıyor.

5 bin metrekarelik alana inşa edilmeye başlanan Payitaht Müzesine 11.2 milyon TL harcanacak.

Peki neden bu kadar para harcanacak?


Bildiğiniz gibi payitaht başkent demektir ve bir ülke için başkent ise her şey demektir. Anadolu Selçuklu Devleti'ne payitahtlık yapan Konya, eski tarihe kapılarını açmakla birlikte yaşanlara da somut bir şekilde bakabilmemize yardımcı olmaya hazırlanıyor. İnşaatın başlamasının ardından, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek araştırma yapmakla kalmayıp inceleme için inşaat alanına gitti. Belediye Başkanı Akyürek, Kılıçarslan Şehir Meydanı ve Alaeddin Tepesi'nin ardından Pahiyat Müzesi'nin de şehrin tadına tat, tarihine tarih katacağından emin. Ayrıca Başkan Akyürek kurulacak müzenin Konya'nın gözbebeği olacağını ve çok önemli fonksiyonları olacağını da savunmaktadır.

Payitaht Müzesi, Konya'da ki Müzelerin Payitahtı Olacak

Müze'de neler yer alacak ve bize neler katacak?


Konya Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Selçuklu Devleti'nin tarihi aynı zamanda Selçuklu Devleti Sultanlarının tanıtımı ve özelliklerinin bulunacağı bir bölüm, Selçuklu Devleti'nin sonucunda Anadolu'yu Türk yurduna çevirdiği, hakimiyeti Türklere geçirdiği ve Bizans'ın tamamen Anadolu emellerinden vazgeçmek zorunda kaldığı savaş olan Miryokefalon Savaşı'nın gerçek gibi canlandırıdığı bir panorama bölümü oluşturulacaktır. Bu panorama bölümü, askerlerlerin savaş zamanındaki durumlarını, aileleri ve ülke için yaptığı fedakarlıkları, savaşın durumunu, düşman askerlerin vaziyetini ve sonunda kazanılan zaferi bize gösterecek olan kesitler içerecek ve bu kesitler nefesimizi kesmekle kalmayıp bizi hayrete düşürecektir. Böylece Payitaht Müzesi tarihimize ışık tutmakla birlikte tarihimizi yarınlara ulaştırmamızı sağlayacak ve çocukların eğitimine katkıda bulunacaktır. Bilindiği gibi görsel olarak elde edilen bilgiler daha çok akılda kalıcı olmaktadır. Bu sayede Payitaht Müzesi'nin de içinde bulunacağı Şehir Meydanı daha güçlü, anlamlı ve fonksiyonel olacaktır.

İnşaatına Kasımda başlandığı ve yaz aylarında tamamlanıp hizmete açılmasının planlandığını söyleyen Başkan Akyürek bütün Konyalıları açılışa davet etmektedir. Açılışta farklı projelerden de bahsedecek olan Başkan Akyürek bu projeyle Konya'nın cazibe merkezi haline geleceğine inanmaktadır. Bu projelerden biri meydanın genişletilmesi çalışmasıdır. Bu çalışmayla merkez daha ulaşılabilir, yollar genişletmeyle birlikte daha güvenli olacaktır.