PCR Testi Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Yapılır, Ücretli Midir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın PCR testi zorunluluğu hakkındaki açıklamalarının ardından bu konuda araştırmalar arttı. PCR testi nedir, ücretli midir, nerede yapılır?
PCR Testi Nedir, Ne İşe Yarar, Nerede Yapılır, Ücretli Midir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yapılan kabine toplantısının ardından alınan yeni kararları duyurdu. Buna göre aşı yaptırmayan öğretmenler, üniversite öğrencileri, uçak ve otobüs seyahati yapacaklar, sinema gibi etkinliklere katılacaklar zorunlu olaran PCR testi yaptıracaklar. PCR testi yaptırmayanlar bazı kısıtlamalar ile karşı karşıya kalacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PCR testi açıklamasının ardından herkes bu konuda araştırma yapmaya başladı. PCR testi nedir, ne işe yarar? PCR testi nerede, nasıl yapılır? PCR testi yaptırmak zararlı mıdır?

PCR TESTİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

PCR testi koronavirüs vakalarının tespit edilmesinde kullanılan bir tıbbi bir testtir. Bu testi yaptıranların vücutlarında Covid-19 virüsünün olup olmadığı tespit edilmektedir. Vücutlarında ölümcül salgına ait virüs tespit edilenlerin testleri pozitif çıkmaktadır. Bu testin doğruluk oranı tartışmalı da olsa şu anda koronavirüs teşhis etme konusunda bir başka alternatif bulunmamaktadır.

PCR TESTİ NEREDE YAPILIR?

Türkiye'de PCR testi yaptırılabilmesi konusunda kontrol tamamen Sağlık Bakanlığı'ndadır. Sağlık Bakanlığı da bu konuda devlet hastanelerini ve üniversite hastanelerini görevlendirmiştir. Ancak özel hastanelerin büyük bir kısmı da PCR testi yapmaktadırlar. PCR testi yaptırmak isteyenlerin bu sağlık kurumlarına başvurmaları yeterlidir. Bu başvurularla beraber çok kolay bir şekilde yapılan PCR testi yine aynı şekilde kısa sürede sonuçlanmaktadır.

PCR TESTİ ÜCRETLİ MİDİR?

PCR testini devlet hastanelerinde yaptıran vatandaşlar bunun karşılığında herhangi bir bedel ödememektedirler. Öğretmenler ve öğrenciler de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerine giderek ücretsiz PCR testi yaptırabilecekler. Bu testler için vatandaşlardan belirtilen sağlık kuruluşlarında herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

PCR testi yaptırmak için tercihlerini özel hastanelerden yana kullanmak isteyecek olanlar ise bir ücret ile karşılaşabilecekler. Standart bir ücreti olmayan PCR testi için özel hastaneler 250 TL talep etmektedirler. Özel hastanelerde PCR testi yapanlara 250 TL civarında fatura çıkabilmektedir.

PCR testleri artık bundan sonraki süreçte hayatımıza yoğun bir şekilde dahil olacak. Sinema, konser ve bunun gibi etkinliklerde aşı olmayan vatandaşlar bu testi yaptırmak zorunda olacaklar. PCR testi külfetinden kurtulmanın ise tek bir yolu bulunuyor. Aşı olan vatandaşlardan herhangi bir şekilde PCR testi talep edilmeyecek.