Sağlık Bakanı Koca'dan Son Dakika Açıklaması Geldi: Türkiye'de Maske Takma Zorunluluğu, Maske Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Sağlık Bakanı Koca'dan Son Dakika Açıklaması Geldi: Türkiye'de Maske Takma Zorunluluğu, Maske Yasağı Ne Zaman Kalkacak?
Türkiye'de maske takma zorunluluğu hakkında son dakika açıklaması Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Maske yasağı ne zaman bitecek, eski normale dönüş hangi tarihte?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenleyerek merak edilen soruları yanıtladı. Kabine toplantısı basın mensupları ile bir araya gelen Fahrettin Koca basın mensuplarının sorularını yanıtlarken eski normale dönüş için tarih konusunda bilgi verdi.

Türkiye'de korona virüs salgını sonrasında kapalı alanlarda ve bazı yerlerde maske takma zorunluluğu getirilmişti. Tüm dünyada maske zorunluluğu hakkında alınan yeni kararlar ve yasakların kaldırılması sonrasında gözler benzer bir karar alınıp alınmayacağı yönündeki sorular için Bakan Fahrettin Koca'ya çevrilmişti.

TÜRKİYE'DE MASKA TAKMA ZORUNLULUĞU KALDIRILACAK MI, ESKİ NORMALE KESİN DÖNÜŞ NE ZAMAN?

Basın mensupları tarafından gelen soruları yanıtlayan Bakan Koca "Gelecek hafta çarşamba veya perşembe günü bir basın toplantımız olacak. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonra neler yapılacağına ilişkin süreci anlatacağız. Maskelerin ne zaman çıkacağı konusu da dahil olmak üzere bundan sonra neler yapılacağını net bir şekilde ifade edeceğiz" diyerek önümüzdeki haftayı işaret etti.

Omicron varyantı nedeni ile artan vaka sayılarının pik noktasına ulaştığını ve önümüzdeki hafta itibari ile düşüşe geçmesini beklediklerini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşı TURKOVAC'ın Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını söyledi. Önümüzdeki Pazartesi günü itibari ile yerli aşının sadece eğitim-araştırma veya şehir hastaneleri değil, her devlet hastanesinde uygulanacağı ilan edildi. Aşılamanın artması ile beraber pek çok Avrupa ülkesinde yasaklar, kısıtlamalar ve maske zorunluluğu kaldırılmaya başlanmış, eski normale dönüş başlamıştı.