Seçmen Sorgulama Hizmeti Nerede Oy Kullanacağım?

Ani bir kararla 2019 yılında yapılacak seçimlerin bu senenin Haziran ayına alınması ile beraber oy kullanma hakkı bulunan seçimlerde de seçmen kaydı
Seçmen Sorgulama Hizmeti Nerede Oy Kullanacağım?

Ani bir kararla 2019 yılında yapılacak seçimlerin bu senenin Haziran ayına alınması ile beraber oy kullanma hakkı bulunan seçimlerde de seçmen kaydı

Ani bir kararla 2019 yılında yapılacak seçimlerin bu senenin Haziran ayına alınması ile beraber oy kullanma hakkı bulunan seçimlerde de seçmen kaydı telaşı başladı. Bilindiği üzere sadece seçmen kaydı bulunan kişiler oy kullanma hakkına sahip oluyorlar. Peki, seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet Seçmen Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Seçmen kaydı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin şu anda kullanabilecekleri en kolay yöntem hiç tartışmasız e-devlet seçmen sorgulama hizmetinden yararlanmak. Bunun için e-devlet internet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

Seçmen Sorgulama Hizmeti Nerede Oy Kullanacağım?

E-devlet şifresi olmayan kişilerin bankaların internet şubesi üzerinden de sisteme geçiş yapma hakkı bulunuyor. Sisteme giriş yapan kişiler ana ekranda yer alan arama çubuğuna "seçmen sorgulama" yazmaları yeterli oluyor. Bunun ardından çıkan seçeneklerden Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı/Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı/Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı/Seçmen Sorgulama seçeneklerinden size uygun olanı seçip açılan ekranda istenilen bilgileri girmeniz durumunda sorgulama işleminiz yapılacaktır.

Seçmen Listesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-devlet şifresi olmayan kişiler için YSK internet sitesi üzerinden de sorgulama işlemi yapılmasına izin verilmektedir YSK internet sitesinin ana sayfasında yer alan yurt içi seçmen sorgulama ve yurt dışı seçmen sorgulama seçeneklerinden birini tercih ederek arama yapabilir, sizden istenen kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il ve nüfusa kayıtlı olduğu sıra no bilgilerini girerek seçmen kaydınıza ulaşabilirsiniz. Kaynak: emlak365.com

Seçmen Kaydım Yok Ne Yapmalıyım?

Seçmen kaydı olmayan kişilerin oy verebilmesi için mutlaka bu hatayı düzeltmeleri gerekmektedir. Bunun için adresinizin bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğünü ziyaret ederek seçmen kaydınızı oluşturmanız gerekir.

Nerede Oy Kullanacağım 2018

Türkiye erken seçim dönemine hızlı bir giriş yaparken nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtı ise seçmen listelerinin kesinlik kazanmasının ardından YSK tarafından açıklanacak.