Son Dakika EYT Haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yakın İsimden 2022 için Açıklama Geldi

EYT son dakika gelişmesi; AK Parti'den 2022 yılı EYT düzenlemesine dair açıklama geldi. Emeklilik sistemine ilişkin yapılan açıklamada sorunun çözülmesi gerektiği ifade edildi. İşte EYT'de 2022 yılı..
Son Dakika EYT Haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yakın İsimden 2022 için Açıklama Geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili olarak gelen son dakika açıklamada mevcut sistemin artıları ve eksileri ile geçmiş dönemde alınan yanlış kararlar hatırlatıldı. Şuan 24 milyon çalışanın bulunduğu Türkiye'de 13 milyon emeklinin olduğu ifade edilerek Avrupa'da bu oranının 4 çalışana 1 emekli şeklinde olduğunu Türkiye'de ise oranın 2'ye 1 bile olmadığı aktarıldı.

AK PARTİ'DEN SON DAKİKA EYT AÇIKLAMASI

EYT konusuna dair açıklamalarda bulunan isim AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın isimlerden biri olan Demiröz TV100 ekranlarında yayınlanan bir programda EYT konusuna değindi. EYT sorununun geçmişine ilişkin bilgi veren Demiröz, sistemin 1974 yılında ve 1990 yılında Süleyman Demirel tarafından bozulduğunu söyledi. AK Parti'den önce ise Yaşar Okuyan'ın zamanın bu sistemin kurulduğunu ifade eden Demiröz, bence iyi bir sistem diyerek şu ifadeleri kullandı.

"Biraz dişimizi sıkacağız. Şu an 54-56 ortalama. Emekli olsa da çalışıyor o 38 yaşında emekli olanlar. Bu sene mesela 287 milyar lira aktaracağız yine SGK’ya. Bütçenin açıklarından biri bu. Almanya’da Schröder bunu halletti ve adam iktidardan gitti. Merkel geldi rahat etti. Bizim de çözmemiz lazım. 99’da başladı, 25-26 sene sonra bu iş oturacak. O da 2024-2025.”

Vedat Demiröz açıklamalarının devamında şuan da 13 milyon emekli olduğunu, çalışan sayısının ise 24 26 milyon sevyesinde olduğunu söyledi. 26 milyon kişinin para ödediğini 13 milyon kişiye de para ödendiğini ifade edilirken normalde 30 milyon çalışana 7.5 milyon emekli olması gerektiğini söyledi. Vedat Demiröz geçen sene ana bütçeden bu ödemeler için ise 259 milyar TL para gönderildiğini söyledi.