Son Dakika Toplu İş Sözleşmesi 2021: Kamu İşçileri İçin TİS Görüşmelerinde Son Durum Ne?

Taşeron işçiler için büyük önem taşıyan ve kamuda çalışan 700 bin işçi tarafından takip edilen TİS görüşmeleri için Türk-İş ve Hak-İş ile hükümetin zam teklifi!
Son Dakika Toplu İş Sözleşmesi 2021: Kamu İşçileri İçin TİS Görüşmelerinde Son Durum Ne?

Türk-İş ve Hak-İş tarafından açıklanan taleplere hükümet yanıt vermiş, taraflar arasında zam pazarlığı 2021 TİS görüşmeleri kapsamında ele alınmaya başlanmıştı. Süreçte hükümetin son olarak iki iş sendikasının taleplerine yakın rakamlara yeni teklifini sunduğu, Toplu İş Sözleşmesi kapsamında sona gelindiği açıklandı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışan 700 bin kişinin yakından takip ettiği, kamu sözleşmesi ile atılacak imzalar için süreçte sona gelindi. İşçi sendikaları bu sene özellikle de düşük ücretlerin yükseltilmesi konusunda kesin tavır sergilemiş, ücret zammı konusunda daha agresif bir politika izlemişti.

HÜKÜMET İLE İŞÇİ SENDİKALARI ARASINDA ANLAŞMA ZEMİNİ SAĞLANDI!

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Çakır yapmış olduğu haberinde işçi sendikaları ile hükümet arasında anlaşma zemini sağlandığını, hükümetin hem zam teklifini hem de düşük ücretlerin yükseltilmesi konusunda sendikaların tekliflerine yakın rakamları masaya sunduğunu iddia etti.

İşçi sendikaları asgari ücret seviyesinde yer alan en düşük ücret rakamının kamu işçileri için 4 bin 800 liraya çekilmesini, ilk 6 ay için ise tüm ücretlere yüzde 20 oranında zam yapılmasını talep etmişti. Hükümet ise sunmuş olduğu ilk teklifinde birinci altı ay için yüzde 9 oranında zam teklif ederken 3 bin 750 liraya kadar olan maaşlara 100 lira seyyanen zam ve 4 bin liraya kadar olan ücretlere ise 60 lira seyyanen zam teklifi masaya sunulmuştu.

Son Dakika Toplu İş Sözleşmesi 2021: Kamu İşçileri İçin TİS Görüşmelerinde Son Durum Ne?

HÜKÜMET TİS GÖRÜŞMELERİ İÇİN YENİ ZAM TEKLİFİ RAKAMINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

TİS görüşmelerinde hükümet teklifini 12 Ağustos Perşembe günü açıklayacak. Hükümetin son zam teklifi ile en düşük ücretin 4 bin liraya yükseltilmesi, tüm ücretlere yüzde 11 oranında zam yapılması, bunun dışında il dışına tayin hakkı tanınması konusunda da uzlaşmaya varıldığı belirtiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından masada yer alan son zam tekliflerin ve rakamların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı, Erdoğan'ın onay vermesinin ardından bu hafta içerisinde imzaların atılarak TİS görüşmelerinin sonlandırılabileceği belirtiliyor. Normal takvimi içerisinde hükümet 12 Ağustos 2021 tarihinde Perşembe günü yeni zam teklifini kamuoyuna duyuracak ve anlaşma için nihai rakamlar belirlenecek.