Süreli Süresiz Nafaka Tartışmalarına Bakan Yanık'tan Açıklama Geldi

Süreli Süresiz Nafaka Tartışmalarına Bakan Yanık'tan Açıklama Geldi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, katıldığı bir televizyon programında süreli nafaka, süresiz nafaka tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TVNet canl8ı yayınında Nurdan Ebru Erdoğan'ın sorularını cevaplandırdı. Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti de içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilişine değinen Bakan Yanık, takdiri indirim ile iyi hal indirimlerinin bir süredir gündemde olduğunu hatırlatarak kadına şiddetin kategorik suç tanımına alınmış olmasına dikkat çekti. Düzenleme sayesinde kadına yönelik kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet suçlarına ilişkin cezaların da artırılacağını vurguladı.

PİŞMANLIĞIN YASA TARAFINDAN KORUNMASI GEREKİYOR

Yasa tarafından pişmanlığın korunması gerektiğine dikkat çeken Bakan Yanık, sanığın samimi olarak pişman olması durumunda indirimden yararlanmasını, hukuk mantığının bunu emrettiğini, ama sanığın mahkeme karşısında sadece indirim amacıyla pişmanmış gibi yapması durumunda indirim imkanının sağlanmaması gerektiğini, yeni uygulama ile bunun sağlanacağını ifade etti.

Süreli Süresiz Nafaka Tartışmalarına Bakan Yanık'tan Açıklama Geldi

SÜRELİ SÜRESİZ NAFAKA TARTIŞMALARI

Bir süredir gündemde olan süreli, süresiz nafaka tartışmalarına değinen Yanık: Nafaka ile alakalı temel tartışma noktası bir mahkeme nafakaya hükmederken süresiz olarak mı hükmetmelidir yoksa süreli olarak da hükmedebilir mi? Asıl temel hukuk tartışması buradan kaynaklanıyor. Ben yıllardır ve bakanlıktan sonra da birkaç konuşmamda ifade ettim, nafaka süreli olarak hükmedilebilir, süresiz değildir. Bir defa bunu söyleyelim. Kamuoyunda gruplar var, 'O zaman yasal düzenleme yapılsın.' Şu andaki yasal düzenleme zaten buna müsait. Şunu diyecekseniz 'En fazla 2-3 yıl'. Bu da başka mağduriyetlere ve haksızlıklara sebep olur." dedi.

Nafaka konusunun bağlamından ve hukuk gerçeğinden kopuk bir şekilde tartışma konusu haline getirildiğini söyleyen Bakan Derya Yanık, Türk Aile Yapısı Araştırması (TAYA) sonuçlarına ilişkin de bilgi verdi. 2021 yılında evliliklerin %37'sinin 20 ile 24 yaş arasında gerçekleştiğini, en az bir kez boşanmış kişilerinin temel boşanma nedeninin %32,2 ile eşin sorumsuz, ilgisiz olması, ailece birlikte vakit geçirememe olduğunu söyledi.

Emlak365.com