Tapu memuru şüphelendi, dublörlü arazi çetesinin büyük vurgunu önlendi!

Tapu memuru şüphelendi, dublörlü arazi çetesinin büyük vurgunu önlendi!
İzmir Çiğli Tapu Müdürlüğü'nde tapu memurlarının dikkati sayesinde iki kez dublörlü arazi çetesi çökertildi.

Son günlerde tapu müdürlüklerinde sahte kimlikle işlem yapmaya çalışan ya da dublör kullanarak dolandırıcılık yapan kişiler, tapu memurlarının ağına takılıyor. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'da tapu memurunun dikkati sayesinde önlenen milyonluk vurgunun bir benzeri İzmir'de meydana geldi.

Dublörlü arazi çetesi yakayı ele verdi!

İzmir Çİğli'de biri 13 milyon TL, diğeri 10 milyon TL değerindeki iki ayrı araziyi sahte kimlikle değerinin altında satmaya çalışan çete üyeleri, tapu memurunun dikkati sayesinde yakalandı.

Nisan ayında yaşanan olayda, sahibi Almanya'da yaşayan bir kişiye ait 13 milyon TL değerindeki bir araziyi 1,5 milyon TL'ye sahte kimlik ve dublör kullanarak satmak isteyen çete, kimlik ve imza işlemleri sırasında şüphe uyandırdı.

Daha önce İstanbul Tuzla'da benzer bir olayın yaşandığını tespit etmiş olan Tapu Müdürü Murat Yiğit, durumu polis ekiplerine bildirdi. Tapu müdürlüğüne gelen ekipler, şüphelileri yakaladı. 3 şüpheliden biri tutuklanırken diğer ikisi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tapu memuru şüphelendi, dublörlü arazi çetesinin büyük vurgunu önlendi!

Aynı tapu müdürlüğünde ikinci olay!

Yine Çiğli Tapu Müdürlüğü'nde 14 Haziran'da aynı olay yaşandı. 10 milyon TL değerindeki bir araziyi satmaya çalışan 2 kişi bir kez daha tapu memuru tarafından fark edildi ve bölgeye gelen polis ekipleri 2 şüpheliyi de tutukladı.

Son dönemde sahibi yurt dışında yaşayan kişilerin arazilerini satmaya çalışan kişilerin sayısı arttı. Bu kişiler sahte kimlikle e-Devlet şifresi alıp, internet üzerinden tapu işlemi başlatıyor. Ancak tapu müdürlüğünde kimlik ve imza kontrolleri sırasında yakayı ele veriyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çiğli Tapu Müdürü Murat Yiğit, vatandaşların e-Devlet şifresini kimse ile paylaşmaması gerektiğini ve taşınmazı olanların web tapu üzerindeki telefon numaralarını güncellemesi gerektiğini söyledi.