Taşeron İşçiler Başka Şehre Tayin Olabilecek! Çalışma Bakanlığı'nın 2021 4D Dosyası

Taşeron İşçiler Başka Şehre Tayin Olabilecek! Çalışma Bakanlığı'nın 2021 4D Dosyası
Çalışma Bakanlığı 2021 yılı toplu iş sözleşmesi kapsamında taşeron işçilere tayin hakkı verilmesi gündemde. İşçiler için hem şehir içi hem şehirler arası hemde becayiş hakkı planlama içinde.

4D personellerinin toplu sözleşme görüşmelerinden tayin hakkı konusunda kazanım elde etmelerine kesin gözüyle bakılıyor. Çalışma Bakanlığı'nın da sosyal haklar konusunda uzman bir ekiple araştırma halinde olduğu öğrenildi.

Peki taşeron işçilerin tayin hakkı nasıl olacak? Hangi haklar hangi şartlarla sağlanacak?

4D PERSONELLERİNE 2021 YILINDA ŞEHİRLER ARASI TAYİN HAKKI

Devlet kurumlarında çalışan 4D personellerinin sosyal haklarında önemli sorunlar vardi. Taşeron işçi konumundan 4D statüsüne geçirilme sürecinde işçilere bazı haklar sağlanamadı. Görev tanımları olmayan taşeron işçilere tayin hakkı da verilmedi.

Tayin hakkı konusunda 2017 yılından itibaren çok büyük sorunlar yaşayan personeller özellikle eşlerinin kamuda çalışmaları durumunda aile birliğinden oldular. Tayin hakkı konusunda yargı yoluna giden bazı işçilerin nakil atamaları yapılmış olsa da halen çok sayıda kamu işçisi bu alanda sorun yaşamaya devam ediyor.

Çalışma Bakanlığı'nın da 2021 yılı toplu iş sözleşmesi görüşmelerine büyük önem verdiği biliniyor. Taşeron işçilerin sorun yaşadığı alanlarda düzenlemeye gidecek olan bakanlık yeni teklifler sunacak. Sosyal haklara dair sunulacak tekliflerin başında ise tayin olacak.

Elde edilen ilk bilgilerde Çalışma Bakanlığı'nın uzman bir ekiple bu konuyu ele aldığı. Tayin hakkı, görev tanımı, görevde yükselme ve becayiş alanlarında çalışma halinde olduğu öğrenilen uzman ekibi 4D personelleri için önemli haklar sunması bekleniyor.

* Şehirler arası tayin hakkı, aynı şehir içinde tayin hakkı.

* Becayiş hakkı (farklı ilde çalışan personelle karşılıklı yer değişimi)

* Görev tanımı

* Derece yükselmesi ve öğrenim durumuna göre kadro.

Yukarıda yer alan haklara dair tüm detaylar ise Türk İş ve Tak İş Sendikasının masada olacağı görüşmelerde ilan edilecek.