Termik Santral Yanarsa, Patlarsa Ne Olur, Termik ve Nükleer Santral Arasındaki Fark Ne?

Termik Santral Yanarsa, Patlarsa Ne Olur, Termik ve Nükleer Santral Arasındaki Fark Ne?
Milas Termik Santrali için alarm zilleri çalmaya devam ediyor. Muğla Menteşe Çökertme termik santrali yanarsa, patlarsa ne olur, elektrik kesintisi olur mu?

İlk olarak 28 Temmuz günü Türkiye'nin tatil cenneti olan Antalya'nın Manavgat ilçesinden gelen yangın haberi ile başlayan orman yangınları ne yazık ki tüm hızı ile sürüyor. Küresel ısınmanın da etkisi ile başlayan orman yangınları büyük bir hızla ilerlerken yangın bölgelerindeki şiddetli ve aniden yön değiştiren rüzgar da ekiplerin müdahalesini zorlaştırıyor.

Orman yangını olan iller arasında yer alan Muğla Milas Kemerköy Termik Santrali için alarm zilleri çalmaya devam ederken yangının termik santrala yaklaşması ile beraber panikte arttı. Orman yangını yanı sıra termik santrale yaklaşan alevlerde vatandaşların korku ve endişe yaşamasına neden oldu. Peki, termik santralle nükleer santral arasında fark var mı, termik santral yanarsa ne olur?

TERMİK SANTRALLE NÜKLEER SANTRAL ARASINDAKİ FARK NE?

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması nedeni ile enerji üretimi için son dönemde yapılan yatırımlar artmakla beraber termik santralle ve nükleer enerji santralleri bu projeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde şu anda Akkuyu NGS projesi başta olmak üzere inşaat halinde olan Nükleer Güç Santralleri bulunmakla beraber aktif olarak hizmet veren nükleer santral bulunmamaktadır.

Termik Santraller ise nükleer enerji kullanmaz ve fosil yakıtlar üzerinden enerji üretir. Nükleer Güç Santralleri adından da anlaşılacağı üzere nükleer enerji üretmek için radyoaktif maddeler kullanırken termik santraller ise fosil yakıtlar kullanılarak oluşturulan su buharının trübünleri hareket ettirmesi mantığına dayanmaktadır.

Termik Santral Yanarsa, Patlarsa Ne Olur, Termik ve Nükleer Santral Arasındaki Fark Ne?

TERMİK SANTRAL PATLARSA, YANARSA NE OLUR?

Dünya Çernobil felaketi sonrası enerji santralleri nedene ile büyük korku yaşarken termik santralleri, NGS projelerinden farklı olduğu için olası bir yangın durumunda dahi bir çevre felaketi yaşanması ihtimali bulunmamaktadı.

Termik santralin yanması ya da patlaması durumunda (yangın nedeni ile termik santralin patlaması ya da büyük bir patlama yaşanması riski de bulunmaktadır) radyoaktif sızıntı tehdidi bulunmamaktadır.

TERMİK SANTRAL YANARSA ELEKTRİK KESİNTİSİ OLUR MU?

Evet, termik santral elektrik üretimi görevi üstlenmekte olup olası bir devre dışı kalması durumunda elektrik ihtiyacı karşılanan bölgeden diğer bölgelerden takviye güç desteği gelene kadar elektrik kesintisi olma riski bulunmaktadır. Elektrik kesintileri için önlemler alınmaya başlandığı yönünde bilgiler de gelirken termik santralin şu anda aktif olarak çalışmalarını sürdürdüğü ve elektrik üretimi görevine devam ettiği belirtiliyor.

Termik Santral Yanarsa, Patlarsa Ne Olur, Termik ve Nükleer Santral Arasındaki Fark Ne?

ORMAN YANGINLARI NEDENİ İLE ELEKTRİKLER KESİLİR Mİ, ELEKTRİKLER KESİLECEK Mİ?

Bazı bölgelerde orman yangınlarının elektrik iletim hatlarına zarar vermesi nedeni ile elektrik kesintileri olabileceği belirtiliyor.

MUĞLA MİLAS KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ NEREDE, ORMAN YANGINI TERMİK SANTRALE GELDİ Mİ, ULAŞTI MI?

Muğla orman yangınları ile mücadele etmeye devam ederken orman yangının aktif olarak devam ettiği bölgeler arasında yer alan Milas ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kemerköy Termik Santrali adını aldığı Kemerköy bölgesinde yer almaktadır. Orman yangını şu anda Termik Santral bölgesinden görülürken henüz termik santrale yakın bir bölgede bulunduğu ancak çok yakın bir bölgeye kadar yangının ilerlediği belirtiliyor.