Türkiye'ye Gelen Afganlar Hep Genç ve Erkek! Nedeni Belli Oldu

Türkiye'yi tehdit eden göçmen sorununda son kriz Afgan göçmenler olarak gösteriliyor. Akın akın Türkiye'ye geldikleri iddia edilen Afgan göçmenler için merak edilen sorulara yanıt geldi.
Türkiye'ye Gelen Afganlar Hep Genç ve Erkek! Nedeni Belli Oldu

Türkiye'de yaşayan milyonlarca Suriyeli göçmene her yıl yenileri ekleniyor. Türkiye'de yaşadıkları süre boyunca da nüfusları artan göçmenlere son olarak Afganistan'dan gelenler eklenmeye başlandı. Çok büyük tehdit olarak gösterilen Afgan göçmenler konusunda da merak edilen bir soru var.

Afgan göçmenler arasında neden hiç kadın ve çocuk yok?

Merak edilen bu soruyu ve göçmenlere dair diğer tehditleri Mustafa Balbay yanıtladı. Cumhuriyet Gazetesinde yer alan haberin ayrıntıları şu şekilde;

NEDEN KADIN VE ÇOCUK AFGAN GÖÇMEN YOK

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay son yazısında Afgan göçmenleri kaleme aldı. Türkiye'ye gelen Afgan göçmen profiline bakan Mustafa Balbay gelenlerin hep genç ve erkek olmasına dikkat çekti.

ABD'nin Afgan Oyunları başlığı ile yayımladığı yazısında Balbay, İran sınırından gelen göçmenlerin hepsinin genç erkek olmasının nedenlerine değindi. Yazısının bu bölümünde çok önemli bir iddiada bulunan Balbay şu ifadeleri kullandı. Yanıt şu: Onlar Afganistan’da ABD adına görev yapan bu ülke yurttaşları. ABD şimdi onları Taliban’dan korumak için Türkiye üzerinden tahliye ediyor."

Yazısınna bu kişilerin geleceğine ilişkin gündemde olan iddialara da değinen Balbay, gelenlerin İran sınırına kadar merkezi yönetim organizasyonuyla geldiklerini ifade etti. Türkiye'ye giriş yapılmasının ardından belli kamp yerlerine götülen bu kişilerin daha sonra ABD'ye götürüleceği iddia edildiği de yazıda yer aldı.

Mustafa Balbay bu iddialarını ABD'nibn 1996 1996 yılında Irak’ta ABD için çalışan 5 bin kadar peşmergenin ABD’nin Guam Adası’na götürülüşüne benzetti.

Ayrıca yazıda şu ana kadar Türkiye'ye 5 bin ile 6 bin arasında Afgan'ın geldiği ifade edilirken Türkiye'ye gelmek isteyen Afganlıların sayısının 10 milyona çıkabileceği ifade ediliyor.