Ünlü Sanatçı Refik Anadol'un Yaşayan Mimari Eseri Rekor Fiyata Satıldı

Ünlü Sanatçı Refik Anadol'un Yaşayan Mimari Eseri Rekor Fiyata Satıldı
Refik Anadol'un Yaşayan Mimari isimli NFT eseri dudak uçuklatan bir fiyata açık artırma ile satıldı. Müzayedede tek NFT eser olarak dikkat çekti.

Türk medya sanatçısı, tasarımcı Refik Anadol'un NFT eseri Casa Battlo: Yaşayan Mimari eseri, açık artırma ile rekor fiyata satıldı. Dinamik eser 1 milyon 380 bin dolara satıldı. Açık artırma New York Rockefeller Plaza'daki Christie’s Müzayede Evi’nde yapıldı. Açık artırmada tek NFT eser olan Yaşayan Mimari'ye en son 1 milyon 100 bin dolar teklif verildi. Satışın toplam maliyeti 1 milyon 380 bin dolara yani 21 milyon TL'ye mal oldu.

Müzayededen evvel Refik Anadol, sosyal medya hesabı üzerinden Casa Battlo: Yaşayan Mimari eserinin Christie’s Müzayede Evi’nin 5 günlük Spring Marquee Week akşam müzayedeleri etkinliğinde açık artırma ile satılacağını duyurmuştu. Etkinlikte Claude Monet, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bansky, Georgio Totto O’Keeffe ve Vincent Van Gogh gibi ünlü sanatçıların eserlerinin de açık artırma ile satılacağını, kendi eserinin de bu başyapıtlarının yanında satılmasının büyük onur olduğunu ifade etti.

Ünlü Sanatçı Refik Anadol'un Yaşayan Mimari Eseri Rekor Fiyata Satıldı

Barcelona'daki ünlü mimar Antoni Gaudi'nin simgesel eseri Casa Batllo'nun ön cephesini yeniden tasarlayıp dinamik ışık gösterisi ortaya koyan sanatçı Refik Anadol, eserinin Barcelona'dan gerçek zamanlı iklim verilerinin de kullanılarak kelimenin tam anlamıyla yaşayacağını ifade etti.

REFİK ANADOL KİMDİR?

Türk medya sanatçısı ve tasarımcı olan Refik Anadol, mimari, medya sanatları, veri bilimi ile yapay zekayı buluşturan çalışmalar üretiyor. Dünyada yapay zeka sanatının başlaması ve gelişmesine ciddi anlamda katkılar sağlayan sanatçılardan birisidir. Kurucusu olduğu Refik Anadol Studio adı altında çalışmalarını sürdürüyor.

Emlak365.com