Yargıtay'dan Trafik Kurallarını Yerle Bir Eden Karar! Zorunlu Hallerde Yasak Yok!

Babasını hastaneye götürmek için hız ihlali yapan ve aracına ceza kesilen kişi soluğu mahkemede aldı. Yargıtay'dan ceza için emsal niteliğinde karar çıktı.
Yargıtay'dan Trafik Kurallarını Yerle Bir Eden Karar! Zorunlu Hallerde Yasak Yok!

Samsun'da babası rahatsızlanan bir vatandaşın acil olarak babasını hastaneye götürmek için hız sınırını aşarak kırmızı ışıkta geçmesi sonrası plakasına ceza kesildi. Mahkemeye taşınan olayda Yargıtay 19. Ceza Dairesi emsal bir karar aldı.

Hız İhlali Cezası Kesildi

Samsun'da yaşanan bu olayda bir vatandaş, hastalanan babasını hastaneye götürebilmek için hız sınırını aştı ve kırmızı ışıkta geçti. Aracı durduran trafik polisleri plakaya ceza kesti. Ancak sürücü, polis memurlarına babasını hastaneye yetiştirmek için bu ihlali yaptığını söylese de ehliyet ve ruhsatı talep edildi. Babasını hastaneye götüren adam, birkaç gün sonra aldığı haberle şoke oldu. Plakasına hız ihlali cezası kesildiğini öğrenen sürücü, sulh ceza hakimliğine itiraz etti fakat itirazı kabul edilmedi.

Yargıtay'dan Trafik Kurallarını Yerle Bir Eden Karar! Zorunlu Hallerde Yasak Yok!

Yargıtay Cezayı İptal Etti

Sulh ceza hakimliğinde reddedilen dava Yargıtay'a taşındı. Yargıtay Başsavcılığı, sürücünün hasta olan babasını hastaneye yetiştirebilmek için bahsi geçen kuralları ihlal ettiğini belirterek, geçiş üstünlüğünü gerekçe göstererek cezanın bozulmasını talep etti.

Yargıtay, emsal bir karar vererek kesilen cezayı iptal etti. Yargıtay 19. Ceza İdaresi tarafından alınan kararda, durumun zaruret hali olduğu belirtilirken şu ifadelere de yer verildi; ''Duyulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretini vermek şartıyla 'hukuka uygunluk sebeplerinden' biri olan 'geçiş üstünlüğü' bulunması nedeniyle, trafik kısıtlama ve yasaklarından sorumlu tutulamayacağı anlaşılmıştır'' denildi.

Karara göre, zorunluluk halinde olarak hız ve ışık kurallarını ihlal eden sürücülerin yasaklardan sorumlu tutulmayacağı belirtildi.