Yeni Bir Koronavirüs Yasağı! Otobüslerde, Minibüslerde Konuşmak Yasaklandı

Kayseri'de koronavirüs salgını kapsamında zorunlu bir durum olmadıkça toplu taşıma araçlarında konuşması yasaklandı. İşte söz konusu uygulamaya dair detaylar.
Yeni Bir Koronavirüs Yasağı! Otobüslerde, Minibüslerde Konuşmak Yasaklandı

Koronavirüs tedbirlerinin esnetilmesinin ardından vaka oranları çok sayıda şehirde arttı. Vaka artış oranlarının çok yüksek seviyelere çıktığı illerde ise yerel yönetimler ek tedbirleri uygulamaya koyuyorlar. Bu tür bir uygulama haberi de Kayseri için geldi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Salgınla mücadele kapsamında Kayseri'de, toplu taşıma araçlarında zorunlu olmayan durumlarda konuşmak yasaklandı.

KAYSERİ'DE TOPLU TAŞIMADA KONUŞMA YASAĞI KARARI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş, Kayseri’deki ulaşım araçlarında telefonla konuşulmasını ve zorunlu olmadıkça vatandaşların kendi aralarında sohbet edilmesini yasakladı. Alınan karar kapsamında toplu taşıma araçlarına uyarı afişleri asıldı.

Vatandaşlara Yapılan Uyarıda

Salgınla mücadele kapsamında yapılan uyarılarda ise "Sayın yolcularımız toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunludur. Lütfen maskenizi ağız ve burun bölgenizi kapatacak şekilde takınız. Yolculuk boyunca çıkarmayınız ve zorunlu olmadıkça telefonla veya birbirinizle konuşmayınız" ifadeleri yer aldı.

CHP'DEN TEPKİ GELDİ

Toplu taşımayı kullanan vatandaşlara yönelik alınan karara ise CHP'den tepki geldi. Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer, kısa süre önce düzenlenen AK Parti Kongresine bir göndermede bulunarak alınan karara tepki gösterdi.

Özer alınan yasak kararına ilişkin konuşmasında "Kayseri insanı tramvayda ve otobüste bu kurallara zaten riayet ediyor. Önemli olan bu anonsların, bu kurallara riayet edilmeyen yerlerde yapılmasıdır. Halk bunun farkında. Bence AKP kongrelerinde de bu afişler asılsa; bu uyarılar, bu anonslar yapılsa çok yerinde olur." ifadelerini kullandı.