Yeni Van Valisi Ozan Balcı kimdir, nereli, hangi görevden geldi, ne mezunu?

Yeni Van Valisi Ozan Balcı kimdir, nereli, hangi görevden geldi, ne mezunu?
Valilik atamaları doğrultusunda yeni Van Valisi Ozan Balcı oldu. Ozan Balcı kimdir, daha önce nerede görev yapıyordu? İşte ayrıntılar.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı kararı ile yeni valilik atamaları gerçekleştirildi. Bu kapsamda 20 ilin valisi değişirken 9 vali ise görevden alınarak mülkiye başmüfettişliği görevine getirildi. Bu kapsamda Van Valisi de değişerek yeni vali Ozan Balcı oldu. Peki, Ozan Balcı kimdir? İşte yanıtı...

Van Valisi Ozan Balcı kimdir?

Ozan Balcı, 1974 yılında Ardahan'da doğmuştur. Ardahan Lisesini birincilikle bitiren Balcı, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezundur. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine başlamış ve buradan 1998 yılında mezun olmuştur.

Exeter Üniversitesi Tarih, Politika ve Sosyoloji Bölümü'nde ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Yönetimi Bölümü'nde ayrı ayrı yüksek lisans eğitimi görmüştür. İngiltere'de Southampton Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora derecesi almıştır.

Daha sonra meslek hayatına atılan Balcı, Akkuş, Çelikhan, Eruh, Taraklı, Birecik, Vezirköprü, Merzifon Kaymakamlıkları ile Şırnak Vali Yardımcılığı, Diyarbakır Kayapınar Kaymakamlığı ve Belediye Başkan Vekilliği görevlerini üstlenmiştir.

2018 yılında Merzifon Kaymakamı iken Türk İdareciler Derneği tarafından Yılın En Başarılı Mülki İdare Amirleri Ödülü'ne layık görülmüş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan plaket almıştır.

Tokat Valiliği döneminde ise çocuk ve gençleri spora yönlendirmek amacıyla Spor Tokat Projesine destek vermiş ve 110 bin öğrenciye yapılan yardımlar sebebiyle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Türkiye Fair Play Ödülleri Kapsamında Şeref Diploması Ödülünü almıştır.

12 Mayıs 2022 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile de Van Valisi olarak atanmıştır. Ozan Balcı evli ve üç çocuk babasıdır.

Emlak365.com