YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2022 puan hesaplama!

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2022 puan hesaplama!
YKS 2022 maratonunda sona gelinirken adaylar YKS sonuçları ne zaman açıklanacak araştırıyor. İşte YKS TYT, AYT, YDT puan hesaplama.

ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu TYT tamamlandı. 19 Haziran günü ise AYT ve YDT oturumları tamamlanacak ve YKS 2022 maratonu sona ermiş olacak. Sınava katılan 3 milyondan fazla aday, sınav sonrasında soru kitapçığı, cevap anahtarı ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak ediyor.

YKS 2022 sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milyonlarca öğrencinin katılımıyla gerçekleşen YKS sonrasında gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. TYT, AYT ve YDT oturumlarının tamamlanması ardından sınav süreci sona erecek ve puanlar hesaplanacak. YKS 2022 sonuçları 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak. Sınav sonuçlarının açıklanması ardından ise öğrenciler için tercih maratonu başlayacak. Tercihlerini yapan öğrenciler, bir sonraki adımda tercih sonuçlarını bekleyecek.

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2022 puan hesaplama!

YKS 2022 puanı nasıl hesaplanır? TYT, AYT, YDT puan hesaplama

Her adayın testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten aldığı ham puan bulunacak.

Son sınıfta okuyan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak, tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.

TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacak. TYT puanı dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı alması sağlanacak.