Zam Oranları Açıklanmıştı! İşte 4D'li Taşeron İşçilerin Tayin Hakkı Kararı

Taşerondan kadroya geçen kamu personellerine yapılacak zam oranlarına dair detaylar netlik kazandı. Peki taşeron işçiye tayin hakkı verildi mi? İşte son gelişmeler.
Zam Oranları Açıklanmıştı! İşte 4D'li Taşeron İşçilerin Tayin Hakkı Kararı

Kamu kurumlarında çalışan 4D personellerinin, taşeron işçilerin merakla bekledikleri 2021 TİS görüşmelerinden ilk sonuçlar gelmişti. Zam oranlarına dair detayların belli olmasının ardından tayin hakkı gibi konular araştırılıyor.

TAŞERON İŞÇİLERE TAYİN HAKKI VERİLDİ Mİ?

4D personelleri için gerçekleştirilen görüşmelerde tayin hakkı konusunun gündeme geldiği biliniyor. TİS süreci öncesinde basında yer alan haberlerde Çalışma Bakanlığı'nın uzman bir ekiple tayin hakkı konusunda çalışma içinde olduğu öne sürülmüştü. İşçilere tayin hakkı verilmesi istenirken bunun yanında becayiş yöntemine ilişkin çalışmalar olduğu da ortaya çıktı.

Becayiş hakkı ile taşeron işçilere sağlanacak hak ile yer değişikliği olabilecek. Farklı bir il yada kurumda çalışan personeller karşılıklı anlaşmalar ile becayiş yapabilecekler.

Zam oranlarına dair detayların belli olmasına rağmen tayin hakkı ve becayiş konusuna ilişkin ayrıntılar belli olmadı. Türk İş Sendikası ve Çalışma Bakanlığı arasında gerçekleştirilen görüşmeler ve alınan kararlara dair yayımlanacak olan sözleşme metninde bu iki hak ile ilgili yeni kararlarda belli olacak.

ZAM ORANLARINA DAİR DETAYLAR BELLİ OLDU

Taşeron işçilerin alacakları zam oranlarına dair ilk detaylar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu konuşmasında zam kararını duyurdu. Bilgin açıklamasında 700 bin personelin ne kadar zam alacaklarını "Kamudaki işçilerin taban ücreti bu daha çok taşerondan kadroya geçenleri ilgilendiriyor 4 bin 100 liraya yükseltildi. Ücretlere 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapıldı" sözleriyle açıkladı.