Zincir Marketler Poşet İçin 25 Kuruş Kesmeye Başladı!

Zincir Marketler Poşet İçin 25 Kuruş Kesmeye Başladı!
Yeni Çevre Kanunu ile marketlerde poşetler paralı oldu. Yurt genelinde bazı zincir marketlerde uygulamaya geçiş süreci kapsamında poşetler 25 kuruş ücretle fişe yansıtılmaya başladı!

Yeni Çevre Kanunu ile marketlerde poşetler paralı oldu. Yurt genelinde bazı zincir marketlerde uygulamaya geçiş süreci kapsamında poşetler 25 kuruş ücretle fişe yansıtılmaya başladı!

Türkiye'de rekor seviyede olan plastik poşet tüketim miktarını düşürmek için yürürlüğe alınan Çevre Kanunu ile marketlerde poşetler 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile 25 kuruş bedel ile vatandaşa verilecek.Bu parayı ödemek isteyemen kişiler alışverişe giderken yanlarında kendi poşetlerini ya da bez çantalarını kendileri götürecek ya da alışveriş yaparken aldığı her poşet başına 25 kuruş ücret ödeyecek.1 Ocak 2019 Tarihine Kadar Ücretsiz Olacak!Zincir mağazalar sisteme geçiş adına poşetleri ücretli olarak fişe yansıtmaya başladı ancak daha sonra kasada otomatik olarak poşet ücreti fişten düşülüyor. Yani zincir mağazalar sisteme geçiş için deneme sürecine başladı.Poşetleri 25 kuruş ücret ile vatandaşa satan mağazalar ardından 1 Ocak 2019 tarihine kadar su ücret iade olardak aynı fişten düşülecek. Yani ücret fişe yansıtılacak ancak iade işlemi yapıldığı için tahsil edilmeyecek. Ancak 1 Ocak 2019 itibari ile iade işlemi sona erecek ve poşet başına 25 kuruşluk ücret vatandaşdan tahsil edilmeye başlanacak.Geçiş Süreci Başladı, Vatandaş Dikkatli OlsunKonu hakkında vatandaşları uyaran Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz yapmış olduğu açıklama ile "Bu sistem bazı zincir marketlerde uygulamaya başlandı. Kasada okutularak 25 kuruştan satılan poşetlerin ücreti fiş kesilirken iade ediliyor. Bu bir alıştırma, geçiş süreci. Yılbaşından sonra sistem işlemeye başlayacak ve poşetler ücretlendirilecek.Şimdiden yapılan bu ücretlendirmenin gözden geçirilmesinde yarar var. Tüketicilerimiz 1 Ocak'a kadar ürün alırken poşet ücretinin toplam ücretten düşürüp düşürülmediği konusuna dikkat etsinler" diyerek fişlerin her alışveriş sonrası kontrol edilmesini istedi.Mağazalar Vatandaş İçin Bez Torba Basarak Dağıtmalı!Mağazalardan vatandaş için kampanya yapmalarını isteyen üketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu "Bence geri dönüşümün özendirilmesi, naylon poşet tüketiminin azaltılması, kısılmasına yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir.Bu noktada zincir süpermarketler, bez torbalar yaptırarak üzerine kendi logolarını basıp müşterilerine ücretsiz ya da sembolik bir ücretle sunmalıdır. Böylelikle hem çevre korunmuş olacak hem de tüketicinin cebinden ekstra poşet parası çıkmayacak." dedi.Emlak365.com