Haftasonu 1 Gün ve 2 Gün Yasak Uygulanacak Sarı, Turuncu, Kırmızı Şehirler

Haftasonunda risk durumuna göre 1 gün yada 2 gün yasak uygulanacak şehirler ile her şehrin hangi saatler arasında kısıtlama kapsamında yer aldığı belli oldu. İşte Ramazan Ayı öncesi son haftasonu sokağa çıkma yasağı detayları.

Haftasonu 1 Gün ve 2 Gün Yasak Uygulanacak Sarı, Turuncu, Kırmızı Şehirler

Haftasonunda sokağa çıkma yasağı uygulanacak şehirlere dair son durumlar belli oldu. Sokağa çıkma yasakları kapsamında illerin renk durumlarına göre tedbirler olacak. Bu kapsamda hangi ilin hangi risk grubunda olduğu ve hangi kısıtlamaları uygulayacağı sizlerle.

MAVİ, SARI, TURUNCU, KIRMIZI GRUPTA OLAN İLLER İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMALARI

İllerin vaka sayılarına göre az riskli ve çok yüksek riskli il kapsamında olduğunu gösteren renk grupları mavi, sarı, turuncu ve kırmızı. Mavi en düşük risk grubunu gösterirken, sarı az riskli, turuncu riskli, kırmızı ise çok yüksek riskli grupları gösteriyor.

Mavi Grupta Olan İller - Yasak Yok

Cumartesi Pazar gündüz yasak yok, akşam saat 21.00 ile sabah 05.00 sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Sarı Grupta Olan İller - Yasak Yok

Bu grupta yer alan şehirlerde de Cumartesi Pazar gündüz yasak olmayacak. Akşam ise saat 21.00 ile sabah 05.00 sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Turuncu Grupta Olan İller - 1 Gün Yasak

Turuncu grupta olan illerde yaşayan vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı cumartesi gündüz olmayacak. Cumartesi akşam 21.00'de başlayacak yasaklar pazar günü tam gün uygulanacak. Kısıtlama Pazartesi sabah 05.00'te kalkacak.

Kırmızı Grupta Olan İller - 2 Gün Yasak

En fazla şehrin yer aldığı bu grupta yasaklar Cuma akşamı başlayacak Pazartesi sabahı sona erecek. Cuma akşamı saat 21.00'de başlayacak sokağa çıkma yasakları Cumartesi ve Pazar tam gün sürecek. Kısıtlamalar hafta başında Pazartesi günü 05.00'te sona erecek.

Haftasonu 1 Gün ve 2 Gün Yasak Uygulanacak Sarı, Turuncu, Kırmızı Şehirler - Resim 1

İLLERİN RİSK GRUPLARI

Cumartesi ve Pazar günleri uygulanacak sokağa çıkma yasağında belirleyici olan risk grubu seviyesi de belli oldu. İşte kırmızı, turuncu, sarı ve mavi grupta yer alan iller.

Mavi Grupta Yer Alan Şehirler

* Şırnak

Sarı Grupta Yer Alan Şehirler

* Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak ve Van

Turuncu Grupta Yer Alan Şehirler

* Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, ve Tunceli.

Kırmızı Grupta Yer Alan Şehirler

* Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa.

* Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta.

* İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla.

* Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

Haftasonu 1 Gün ve 2 Gün Yasak Uygulanacak Sarı, Turuncu, Kırmızı Şehirler - Resim 2

MARKET, MANAV, KASAPLARIN AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİ

Sokağa çıkma yasağı uygulanacak olan şehirlerde marketler, bakkallar, manavlar, kuruyemişçiler, fırıncılar ve kasaplar açık olacak. Bu tür işletmeler sabah saat 10.00'da açılacaklar ve akşam 17.00'ye kadar hizmet verecekler. Lokanta, restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri de saat 10.00'dan gece 24.00'e kadar paket servis hizmeti verebilecekler.