Hangi Yapılar Zorunlu Deprem Sigortasına Tabidir?

Bilindiği üzere zorunlu deprem sigortası zorunlu ve yaptırılması gerekiyor. Peki hangi konutlar zorunlu deprem sigortasına tabidir? Tapu Genel Müdürlüğü'nün DASK açıklaması ve detayları haberimizde.

GÜNDEM 25.11.2019 - 12:30 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

Bilindiği üzere zorunlu deprem sigortası zorunlu ve yaptırılması gerekiyor. Peki hangi konutlar zorunlu deprem sigortasına tabidir? Tapu Genel Müdürlüğü'nün DASK açıklaması ve detayları haberimizde.

Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek yangın, infilak, tsunami ve yer kayması gibi etkilerin maddi etkilerini telafi etmek için yaptırılır. Belirlenen her inşaat yapısı için zorunlu olan ve yaptırılması kanunlarla koruma altında olan deprem sigortasının bazı detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. Emlak365.com olarak haberimizde hangi yapılasın zorunlu deprem sigortası kapsamında olduğunu sizlerle paylaşıyoruz. HANGİ YAPILAR ZORUNLU DEPREM SİGORTASINA TABİDİR?Tapu Kadastro Genel Başkanlığı'nın internet sayfası üzerinde zorunlu deprem sigortasının hangi yapılar için geçerli olduğu belirtildi. Bu çerçevede Tapu Genel Müdürlüğü'nce ilan edilen ve Emlak365.com olarak aşağıda siz okuyucularımıza paylaştığımız yapılar için zorunlu deprem sigortasını yaptırmak gerekiyor. Zorunlu deprem sigortası tutarları ise çeşitli etmenlere bağlı olarak değişir. Yapının bulunduğu ilin deprem bölgesi olup olmaması, yapının büyüklüğü, yapının değeri gibi etmenler DASK tutarını etkiler. Tüm bu bilgilerin yanında zorunlu deprem sigortasının yaptırılması zorunlu olan yapılara dair Tapu Genel Müdürlüğü'nce yapılan açıklama şu şekilde;* 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler ile doğal afetler nedeniyle Devlet tarafından yaptırılan veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına tabidir.* Taşınmaz maliki veya intifa hakkı sahipleri zorunlu deprem sigortasının yükümlüsü olup, bu sigortaya tabi bağımsız bölümler ve binalarla ilgili tescil ve tapuya kayıtlı taşınmazın kayda tabi olmayan bir taşınmaza dönüşmesi hali hariç olmak üzere tüm terkin işlemleri zorunlu deprem sigortası kapsamında kalan tapu işlemleri olarak değerlendirilmektedir.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@