Herkes Merak Ediyordu, Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Koronavirüs Salgını Sonrası Eski Normale Ne Zaman Döneceğiz?

Eski normale dönüş tüm insanlığın ortak hayali olarak öne çıkarken koronavirüs ne zaman bitecek, Corona ne zaman biter, eski normale dönüş ne zaman sorularına yanıt aranıyordu. Beklenen cevap geldi!

Gündem 11.10.2021 - 13:59 11.10.2021 - 13:59 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını ile bir kış daha geçirmeye hazırlanan insanlık aşılama çalışmalarına devam ederken aşı karşıtları ile toplumsal bağışıklık savunucuları arasında gerilim her geçen gün artıyor. Aşılamanın istenilen hızla ilerlememesi nedeni ile yeni varyantlar ile tehlike artarken pek çok kişi ise "bu kış son mu?" sorusuna yanıt arıyordu. 

Süreçte beklenen yanıt Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tarafından verildi. Bu kışın da zor geçeceğini belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü aşılamanın etkisi ile beraber koronavirüsün de normal gribal enfeksiyona dönüşeceği tarihi açıkladı. 

KORONAVİRÜS SALGINI NE ZAMAN BİTECEK, ESKİ NORMALE NE ZAMAN DÖNECEĞİZ?

Tüm dünayayı etkisi altına alan, milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkeleri ekonomik olarak büyük kayıplara uğratan koronavirüs salgını tüm aşılama çalışmalarına rağmen 2022 kışı için yine tehdit oluşturmaya başladı. Türkiye'de vaka sayısı yeniden 30 binin üzerine çıkarken bugün  toplanacak kabine toplantısı ile yüz yüze eğitim, yeni kısıtlama kararları gibi maddelerde gündeme gelecek. 

tevfik-özlü

Tevfik Özlü yapmış olduğu açıklamasında "2022 için olumlu bakıyorum. Geçtiğimiz yıl evimizden çıkamıyorduk ve geçen seneki kaotik durum bu sene yok ama sonbahar ve kış aylarının da zor geçeceğini düşünüyorum. Üniversite ve okulların açılması ile havaların da soğumasıyla birlikte vakaların artacağını düşünüyorum. Bunu önleyebiliriz ancak zor gözüküyor. 2022 yılında bahara doğru aşılanmanın da artmasıyla birlikte mesafe alınacağını düşünüyorum" diyerek önümüzdeki sene itibari ile koronavirüs hastalığının normal bir gribal enfeksiyon gibi olacağını dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@